EX a facebookon
MEGRENDELÉS / ELŐFIZETÉS
galéria / fórum Galéria Fórum
ÚJ Symposion
EX
Támogatók






PLPI
2024. október 8. | Koppány, Benedikta napjaAKTUÁLIS SZÁM:1303643. látogató
Aktuális EX címlapajánlás

 

Már

kapható

Tanácstalan köztársaság

című

számunk!

1. évfolyam 8. szám

Új folyóiratok

V. T.: GLEDIŠTA, Június/július

1965. augusztus 16.

A Gledišta májusban nagy érdeklődést keltő tudományos összejövetelt szervezett A tár­sadalmi fejlődés irányítása a szocializmusban címmel.

A kérdést sokan és sokoldalú megvilágításban vitatták. A folyó­irat június/júliusi számában megje­lenő írások elsősorban a filozófia és a jogtudomány területéről köze­lednek a problémához. (Dr. Mihajlo Marković: A társadalmi fejlődés irányításának feltételei és lehetősé­gei a szocializmusban; Dr. Jovan Đorđević: A tervezés elméleti és alkotmányjogi kérdései Jugoszlá­viában; Dr. Najdan Pašić: Irányí­tás és tervezés mint önigazgatási társadalmi folyamat; Dr. Andrija Gams: Társadalmi tulajdon és tár­sadalmi irányítás; Dr. Radomir Lu­kić: A jog mint a politika eszköze: Ramiz Crnišanin: Néhány társadal­mi tevékenység irányítása a kom­munában.)

A tanulmányok külön értéke és érdekessége, hogy a problémát a ju­goszláv gyakorlat alakulása leg­újabb fázisának vonatkozásaiba he­lyezi.

Dr. Mihajlo Marković az irányí­tás jugoszláv feltételeit analizálva megállapítja, hogy ellentétben áll­nak még: „...a szerep, melyet rá­ruháztak minden közvetlen terme­lőre és ezeknek tényleges képessé­ge, hogy megfeleljenek szerepüknek.” Marković hangsúlyozza azt is, hogy az irányítással foglalkozó külön tanulmányágak nálunk nagy részt fejletlenek, sőt ismeretlenek. Tanulmányának befejező részében a globális és részleges tervezés viszo­nyáról és a tervezés különböző szintjeiről ír. A központi tervezés antidemokratikus és szabadságfosz­tó velejáróinak túlhaladását abban látja, hogy a központi szervek nem etatisztikus, hanem felső és legfel­sőbb önigazgatási szervek lesznek. Az utóbbi gondolatot fejleszti to­vább dr. Jovan Đorđević. Az al­kotmányból kiindulva a tervezést mint az önigazgatás függvényét fogalmazza meg. Ez a terv debürokratizációját, társadalmasítását jelen­ti és feloldását a rendelkező és végrehajtó, a „makro-„ és „mikroszocializmus” közti ellentéteknek. Dr. Najdan Pašić is a tervezés, irá­nyítás és az önigazgatás szimbiózi­sát helyezi vizsgálódásainak közép­pontjába: Jacques Ellul-lel vitázva bizonyítja, hogy a terv nem szük­ségszerűen antidemokratikus esz­köz – nem antidemokratikus az ön­igazgatás keretei közt. Dr. Pašić kvalitatív különbséget lát az állam tervező funkciója és a tervezés mint önigazgatási folyamat közt. Arra a kérdésre válaszolva, hogy a jelen pillanatban milyen erők ké­pesek egybehangolni az önigazga­tás különböző szintjeinek és alanyainak tervező ténykedését, dr. Pašić ismert tételekre tér vissza. Megkülönböztet ugyanis három esz­közt: jogi-normatív szabályzást, gazdasági instrumentumokat és a társadalmi-politikai szervezetek be­folyását.

Nagyon érdekes problémákat vet fel tanulmányában dr. A. Gams. Gams professzor a tulajdonviszony­ból mint alapvető társadalmi-gaz­dasági viszonyból indul ki és meg­állapítja, hogy az új alkotmány rendelkezéseiben ellentmondások vannak. A gazdasági szervezetek jogai mellett nincsenek lefektetve a felelősségnek azon formái, melyek komplementárisán járulnának ezekhez a jogokhoz. A törvényhozó szerint a termelők közvetlenül hasz­nálják a társadalmi javakat, mint­ha a bér-munka viszony már tel­jesen megszűnt volna – ami azon­ban még csak hipotézis. Következe­tes maradva korábbi tanulmányai­hoz, dr. Gams szükségesnek tartja a társadalmi tulajdon közjogi és polgári-jogi komponensének vilá­gos disztingválását. Írása befejező mondataiban megállapítja, hogy rendszerünk egybehangolatlanságának egyik oka és formája a normativizmus: ,,jogi-normatív rendsze­rünk olyan fejlődési szintet antici­pál, mely társadalmi valóságunkban még nem létezik”.

Dr. Radomir Lukić a jogszabá­lyok alaptulajdonságairól ír, és ar­ról, hogy ezek a tulajdonságok mennyiben befolyásolják a jogi normákat mint a politika eszközét.

Ramiz Crnišanin a kommunák gyakorlatán át figyeli az önigazga­tás problémáit.


EX Symposion 2004 All rights reserved ©  |  Főszerkesztő: Bozsik Péter  |  Kiadja az EX Symposion Alapítvány  |  bozsik@exsymposion.hu  |  Webdesign: Pozitív Logika Kft.