Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Új folyóiratok
G. L.: IRODALMI SZEMLE, 1965/6
1965. augusztus 16.
Azelőtt láttam egy-egy számot, átlapoztam, ez alkalommal végigolvastam a nyolcadik évfolyamát taposó Irodalmi Szemle, a Csehszlovákiában megjelenő magyar nyelvű „irodalmi és kritikai folyóirat” hatodik számát.
Arról már a tartalomjegyzék átfutása után meggyőződhetünk, hogy a szerkesztő bizottság elve a szlovákiai magyar írók szerepeltetése mellett a legszélesebb kitárulkozás, a világot átfogó ölelés. Így kerül a szlovákiaiak mellé a Magyarországon élő Deme László, Bajomi Lázár Endre, az amerikai Edward Albee, a lengyel Tadeusz Różewicz és a cseh Ivan Daviš, s képzőművészeti mellékletként Csók István képeinek reprodukciói és Bohumil Štepán karikatúra-collage-ai.
A júniusi Irodalmi Szemlében verssel szerepel a nálunk is ismert Monoszlóy Dezső, továbbá Zs. Nagy Lajos, Gál Sándor, Dénes György és Ivan Diviš. Monoszlóy versei külön élményt jelentenek.
A főszerkesztő, Dobos László regényrészlete (Földönfutók) és Tóth Elemér novellája (Sárga mint a nap) a szám szépirodalmi szövegei. Dobos prózájában érdekes és vonzó sorokat, hasonlatokat találhatunk, de túl rövid részlet ahhoz, hogy belőle az egészről is teljes képet kapjunk. Tóth Elemér novellájának értéke a tömörség, különben egész naiv történetet dolgoz fel.
Deme László, Bajomi Lázár Endre és Edward Albee tanulmányai jelentik a szám súlypontját. Deme a stílus és az irodalom viszonyának problámáiról ír (Az irodalom és a stílus funkciója), Bajomi a Szürrealizmus c. készülő könyvéből közöl részletet (Szürrealista költészet), Albee-tól pedig tanulmány részletet jelentetnek meg A modern amerikai dráma címmel.
A fenti három íráshoz fajsúly és kuriózumként csatolnám Tadeusz Różewicz Adattár című antidrámáját. Kár, hogy Tőzsér Árpád fordítása nem eléggé csiszolt.
Különben Tőzsér Árpád Monoszlóy Dezsővel együtt a nemrég megtartott Jókai Napok kapcsán közölt sürgető hangú polemizáló írást. Monoszlóy a községi színjátszó együttesek szándéka és a valóságot jelentő ereje között keres hasznos, okos és járható utat, Tőzsér pedig a Jókai Napok alkalmával fellépő együttesektől követel Irodalmat színpadjainkra.
Kardos István A magyar nemzetiségű dolgozók kulturális színvonalának minősítése címmel közöl statisztikai adatok alapján készült igen elgondolkoztató és tanulságos tanulmányt, míg Szeberényi Zoltán a Hagyomány című rovatban a húszéves Hídra emlékezve közli tanulmányát.
Még egyszer említeni szeretném Bohumil Štepán ötletes, friss és tartalmas karikatúra-college-ait, mint a hatos számú Irodalmi Szemle legkellemesebb meglepetését.