Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Új folyóiratok
G. L.: IZRAZ 1965/7
1965. augusztus 16.
A szarajevói IZRAZ júliusi számát lapozgatva nem állhatunk meg egy írás kitételeinél, vitatkozva velük, nem térhetünk ki a szerkesztési elv egyes mozzanataira, vagy nem futhatunk át a felfedezés mohóságával a megjelent írások mindegyikén, amint ezt a Kritika, a Nagyvilág vagy az Irodalmi Szemle esetében tettük.
Meg kell elégednünk a tartalom puszta vázának ismertetésével, már csak azért is, mert egy igen tartalmas szám írásai között kellene válogatni, kiemelve egyiket a másik rovására, igazságtalanság és felületesség is lenne egyszerre.
Az IZRAZ bevezető írása Drago Šega Kocbek költészetének eszmei profilja, ezután következik Allan Rodway Én nem tudom, miért nem tudom című értekezése, majd Novica Petković ír Branko Miljković költészetéről, azután pedig Miodrag Bogičević az Alkotó elkötelezettsége és szenvedélye címmel közöl írást, ezt követően Paul Valéry tanulmányát olvashatjuk Baudelaire helyzete címmel.
Az Elemző pillanatok című rovatban találhatjuk Boro Drašković írását: A dicsvágy, a lelkiismeret, a félelem és az álom játékai.
A Látóhatárban Sulejman Grozdanić foglalkozik Abbas Mahmud Al-Aqqaddal és az újabb arab költészettel.
A művekkel és szerzőkkel című rovat tartalmazza Zoran Gluščević, Ilija Kecmanović, Radovan Vučković, Risto Trifković, Miroslav Egerić és Bogumil Đuzel írásait.
Ljubomir Zuković a múlt és jelen tükrében foglalkozik a népköltészet egyes jelenségeivel.
A folyóirat júliusi számát F. M. Foster tanulmányának – A regény válfaja – hetedik része zárja.