Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Tragikus sors
1975. március 1.
HYLLOS:
Úgy szól a hír, a múlt esztendőt jobbadán
Egy nőnél tölté Lydiában szolgaként.
DÉIANEIRA:
Ha ezt eltűrte, akkor mindent várhatunk.
HÉRAKLÉS:
. . . mint egy gyönge szűz,
Gyötrődve sírok; nem mondhatja senkise,
Hogy valaha is sírni látott engemet,
Jajszó nélkül viseltem én a szenvedést.
Ez voltam, — s asszony; lettem, ím, boldogtalan.
(Szophoklész: Trakhisi nők. Fordította Kardos László)
Helyrehozni, ami félresikerült a teremtésben — nyughatatlan elmének érdemesebb, honszerető szívnek magasztosabb, acélos karnak nemesebb célja lehet-e ennél? Kevés oly buzgó és önzetlen munkása akadt e célnak, mint Xantus János, a nagy utazó. Ki pénzt, időt, fáradságot nem sokallt a hon javára áldozni, maga sosem áhította a nemzet hódolatát.
1892 táján az a hír járta, hogy a nemzete jövőjéért aggódó férfiút nagyszabású terv foglalkoztatja. Arannyá alkarja változtatni a Karszt-hegységet, hogy így segítsen Magyarország minden koldusán. A kákán is csomót keresők, a hitetlen Tamások, a siránkozók, akik lelkük üdvösségét ás eladnák egy tál lencséért, — noha nincs alantasabb, mint puszta hallomás után ítélni (no de ki számíthatott valaha is jóindulatukra) — dühödt felháborodással siettek elparentálni eme első pillantásra, felületes és elfogult szemnek valóban a képtelenséggel határosnak tűnhető elgondolást, amely azonban minden a közért lelkesülő hazafi szívét megdobogtatta és elméjét visszatartotta az elhamarkodott döntéstől. A nemzetnek szerencsére akadtak nagyjai, akik felelősségük teljes tudatában és szívükre hallgatva bizalommal viseltettek Xantus terve iránt.
Sajnos, 1894-ben, voloscai üdülésén Xantus János elméje elborult, mielőtt bárkit is beavathatott volna a terv részleteibe.
Damjanich utcai lakásán Lydia nevű, pártában maradt unokanővére vette gondozásba a szegény háborodottat. Megadóan viselte sorsát, mindenben alávetette magát környezete szelíd erőszakának. Útikönyveivel, tudományos gyűjteményével azonban nem törődött. Kedvelt foglalkozása volt fűzőkkel, harisnyakötőkkel, selyemharisnyákkal bíbelődni. Gyermekes örömmel öltötte magára nővére holmijait, de nem szenvedhette, ha öltözködésének, mikor a tükör előtt illegeti magát, bárki is tanúja. Női ruhában járt-kelt egész nap. Bár öltözéke s újabban felvett mozdulatai igen visszás hatást keltettek ismerőseiben, s félénk viselkedése, titkolózó, tárgytalan öröme semmi kétséget nem hagytak betegsége felől, senki sem tudott szabadulni a megmagyarázhatatlan érzéstől, hogy szemében egy-egy pillanatra felvillan az értelem szikrája. Ilyenkor szomorkásan, elrévedezve nézett maga elé. De amint tenyerével lányos mozdulattal végigsimított a testét borító selymen, elpirult, s arcára visszaköltözött az iménti bohó öröm.
Legodaadóbb hívei továbbra is kitartottak mellette, bizonyos jelekből arra következtették — s ebben állítólag Lydia is hallgatólagosan megerősítette őket —, hogy Xantus önként vállalta a visszavonulás e módját, hogy titokban zavartalanul tovább érlelhesse tervét.
De telt-múlt az idő, eltelt három év, és Xantus, küldetéséről mintegy megfeledkezve, csakúgy mint addig is, reggelre kelve szoknyába bújt, órákhosszat csinosítgatta magát tükre előtt, s szobáról szobára járva be-befordult a fal felé és kuncogott. Hű ápolója, Lydia nem is kárhoztatható, hogy végül zubbonyba kellett bújtatni a boldog szenvedőt.
Csonkán is tragikus sorsa beteljesedett.