EX a facebookon
MEGRENDELÉS / ELŐFIZETÉS
galéria / fórum Galéria Fórum
ÚJ Symposion
EX
Támogatók






PLPI
2024. október 8. | Koppány, Benedikta napjaAKTUÁLIS SZÁM:1303572. látogató
Aktuális EX címlapajánlás

 

Már

kapható

Tanácstalan köztársaság

című

számunk!

1. évfolyam 8. szám

Gerold László

SZÉLJEGYZETEK ÖNMAGUNKRÓL

1965. augusztus 16.

Tornyosulnak bennem a megválaszolatlan kérdések, a legmindennapibb valóságunk (főleg kultúréletünk) régebben megbúvó és újabb keletű talányai, melyekre feleletet kell találni, mert létezik felelet, s mert csak így akadályozhatjuk – ha elgondolkozunk felettük – egyszer meg, hogy elmérgesedett, kóros da­ganattá váljanak, amely az egész testet meg­mételyezheti.

*

Az újságárus. Hajnaltól délután kettőig a bó­déban ül, kettőkor váltja fel a fia, gyenge, la­zult idegzetű fiatalember. Újságárulásból élnek. Céljuk: minél többet eladni. Módszer: a bódé üvegfalát körülcsiptetni vonzó képekkel, címekkel, oldalakkal – a legfrissebb szállítmányból. Újabban néhány Magyarországról behozott ké­peslapot is árulnak. Film Színház Muzsika. Harmincadik szám. A borító két oldalán, elöl: Páger Antal és Görbe János a Húsz órában, hátlapján: Sandra Milo olasz színésznő, mélyen dekoltált ruhában, kacér, csalogató mosollyal. Az újságárus az utóbbi kép segítségévei akar vevőt találni a hetilap nála heverő néhány pél­dányára. Holott: Páger vidékünkön is van annyira ismert művész (művész!), hogy nevével is megtölti a nyári kánikulában tátongó mozi­termeket (l. Pacsirta). Sandra Milo – már ke­vésbé. Az újságárus mégis... Erre mi tanítot­tuk meg. S tanítjuk napról napra. (Ezután még inkább?!? Majd elválik. Ez is rajtunk áll, mint minden.)

*

Filmski svet, Ilustrovana politika, Aréna, Sport i svet, Tv-novosti, Vecernje novosti (fő­leg a páros belső oldal) stb. stb.

*

Más lapok is, napi- és hetilapok. Érdekesség oldalaikkal. Az érdekesség azonos a szenzáció­val, ez a mézesmadzaggal. Szenzációt megjelen­tetni – gondoljuk mi – a világiasodást jelenti, polgárainkat világpolgárokká kell nevelni, aki­ket kiragadunk szűkkörű pátriáikból és a világ­szenzációk részeseivé teszünk. Hol itt a határ, a mérték, az ízlés? Vannak-e egyáltalán hatá­rok?!

Lapjainkban általában kétféle szenzáció léte­zik. Hazai és külföldi. A hiba: a hazai túlontúl lokális; a külföldi túlontúl „nagyvilági”. A kettő közötti különbség: hallatlan ellentmondás van köztük, végletek; a közös bennük: pletyka mindkettő, még ha igaz is. Végletek: N. N. köz­ségben Mári néni tehenének letört a szarva; Maria Callas hattyúdala, volt és jelenlegi fér­jének öntetszelgő, parfümös, sértődékeny szó­csatája a művésznő hangjának értékéről. Mind­kettő rendeltetése: az olvasó biztosítása. Mit je­lent ez egy olvasóinak jelentős százalékában terjesztési területében és nyelvközösségében pe­riférikus lapnál, amely olvasóinak nagy részét fa­lun, vidéken biztosítja. Az első hír esetleg érdekli, mert, mondjuk, a Mári néni falubelije, az olvasót. A második már kevésbé, mert talán nem is tudja ő, ki az a Callas – c-vel és s-sel. – Olva­sóink közül hányan kapcsolják ki a rádiót, ha Callas énekel, mondjuk, A vén cigány kedvéért? Mi itt a tennivaló: az első hír esetében a miért­re is kitérni (főleg mindig a miértről írni, s nem megmaradni a felszínnél, a leírásnál, a rög­zítésnél) a másodikat – le sem közölni. Olvasó­közönséget azzal lehet biztosítani, ha róla írunk, legbelső és legégetőbb problémáiról, őszintén és szakavatottan. (Lenin!)

Mit jelent a Mári néni tehenéről közölt hír: provincializmust és felületességet; mit a Ma­ria Callas hattyúdaláról: nagyképűséget és pro­vincializmust. Az első hír annyira banális (pél­dánk is szándékosan ilyen, az elbanalizált, a szemléltetésnél igen kifejező) és mind szórvá­nyosabban találkozunk ilyenekkel, szinte feles­leges tovább írni róla. A második: nyugaton – reklám, nálunk – sznobizmus, morzsaszedegegetés egy olyan gazdag asztal tövéből, amely­nél a gazdagság csak pejoratív értelemben hasz­nálható. Két világ.

Ha az olaszok, franciák, németek, angolok – hagyományaik és nyelvük miatt a vezető kultúrnemzetek – írnak így, meg tudom érteni. Mi nem időzhetünk tetszetős léggömböknél, hosszú út vár ránk, önművelés. Ha éppen szenzá­ciót kívánunk, kereshetünk hazait is, jogunk van rá, előbb, mint Maria Callasra. Csak ne az N. N.-béli Mári néni...

Világiasak akarunk lenni, s ebbéli törekvé­seinkben óvatosság híján a legközönségesebb provincializmusban veszünk el. A szenzációkban – ami lapnál létkérdést jelent és valószínűleg jó ideig jelenteni is fog – meg kell találni a mértéket, a megfelelőt, s tudni ezt tálalni, meg­találni bennük a mélyebb, komolyabb értelmet.

*

Nem lehetünk felületesek, pedig szeretünk azok lenni. Zilahyról is cukrosan, negédesen írunk. (Nem abszurdum, hogy Zilahy a legtöbb­ször kiadott magyar író nálunk!? Egy kapita­lista, urizáló világ csöpögő mentalitásának képét adja és mégis listavezető a megjelent magyar­ból fordított szerzők és könyvek között! – Egy­szer talán tanulmányt kellene írni róla, helyreállítani, megmutatni, hogy mit jelenthet ma egy Zilahy-mű. De kinek van felesleges ideje ilyes­mire.) Lapjainkkal, képeinkkel, szenzációinkkal tápot adunk pl. és többek között a Zilahy-mániának is.

*

Felületesek vagyunk. Azt hisszük, hogy a jólértesültség, az ellesett vagy meghallott vélemé­nyek magunkévá tétele üdvözít bennünket, okossá tesz. Legszűkebb pátriánkból is számta­lan példát ragadhatunk ki, amelyek mind azt igazolják, hogy a „hallottak” alapján mondunk véleményt, ítélkezünk alkotókról, művekről, tö­rekvésekről. Nem olvasunk, nem ismerhetünk, és így saját véleményünk sem lehet. Ez pedig kultúrprovincializmushoz vezet. Mondjuk, olyasmihez hasonló, mintha egy középiskolában az iroda­lomórákon csupán nevekkel és műcímekkel tömnénk a diákokat, ahelyett, hogy általáno­sabb – tehát örökérvényű, hasznosabb – szem­pontokkal, vizsgálódási módszerekkel bővítenénk, alakítanánk a diákság látószögét. S mi haszna s értéke van az ilyen felületes tudással bíró diákseregnek? Kevés. Az informáltság. Ez elenyésző.

*

A szenzációink átvettek és lokálisak, sznobiz­musunk, Zilahy-mániánk, a jólértesültségen ala­puló felületességünk, az ezekből származó kis­polgári provincializmusunk, ennek gyökerei és perspektívája – megannyi kérdés, amelyekkel szembe kell néznünk, napról napra, önmagunk érdekében. Néha az sem árt, ha ez talán túl őszintén, forrófejűen, vázlat, napló, töredék, széljegyzet formájában is történik.

A vázlat szárazsága, tényközlő egyszerűsége feleletet nem adhat, de elvezethet a töprengésig, a meditálásig, a meglátásig – a feleletadás első lépcsőfokáig.


EX Symposion 2004 All rights reserved ©  |  Főszerkesztő: Bozsik Péter  |  Kiadja az EX Symposion Alapítvány  |  bozsik@exsymposion.hu  |  Webdesign: Pozitív Logika Kft.