Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Arbus David
New Thing1
1966. május 1.
Mi a "New Tihing"? Felelet ‒ az első új irányzat a jazzben Parker óta, az első új mozgalom a Bop óta. Most, hogy a kibontakozás fázisába ér, megkülönböztethetjük az előfutárokat is, ezek Monk, Ornette, Coleman, Dolphy. Szinte egész napjainkig nem történt a jazz alapstruktúráiban más, mint Parker zenéje implikációinak a feldolgozása. Mint ahogy, Haydn, feltalálva, szinte önimiaga a vonósnégyest, közel jutott a vonósnégyes technikai lehetőségeinek határaihoz is ‒ ami Haydn után történt, Schönberget és Bartókot is beleértve, csak egy kifejezésmód variálása ‒ úgy Parker, feltalálván a modern jazzt, eljutott odáig is, hogy rövid életében kimerítse felfedezésének technikai implikációit.
A felfedezés szót szándékosan használom. Romantikus hajlamú emberek hajlandóak hinni, hogy a jazz elkerülhetetlenül és ellenőrizhetetlenül tör fel az amerikai négerek lelkéből, és hogy ezeknek a legtehetségesebbjei egyszerűen csak alkalmazzák, felhasználják azt a fluidumot, mely ott lebeg az őket körülvevő etnikai éterben. Ellenkezőleg. A jazz-zene csúcsait analizálva megállapíthatjuk, hogy szoros összefüggésben állnak egy harmonikus vagy ritmikus rendszer felfedezésével vagy továbbfejlesztésével. Parker évekig kutatott egy ilyen szisztéma után, agyában ott volt már, hallotta is, csak nem volt még képes hangszeren visszaadni. Sokáig kísérletezett akkordok rendszerezésével, implikálásokkal ‒ sikertelenül. Aztán egy nap felfedezte a technikai "kulcsát" a harmonikus rendszernek, mely benne élt ‒ ekkor tudta, hogy innen indul tulajdonképpeni pályafutása. Ez a felfedezése ‒ hagyományos akkordok inverzióinak egészen újszerű használata ‒ jelenti a Parker-hangot. A korai Paker-felfedezé- seket ötven más korabeli zenész is megcsinálhatta volna. Ez az alapvető szisztéma az, mely képessé tesz, hogy ‒ meghatározott technikai felkészültséggel és analitikai éleslátással felszerelve ‒ parodizáljuk korunk bármely nagy muzsikusának a zenéjét. Ez az, amit stílusnak nevezünk. Természetesen ez még nem képesít arra, hogy úgy játsszunk, mint ők. ‒ Ők zsenik, mi minden valószínűség szerint nem, és ha azok lettünk volna, akkor saját szisztémánkat fedeztük volna fel.
Parker felfedezése nagyon gyümölcsözőnek bizonyult saját maga és más zenészek számára is. A harmonikus és ritmikus lehetőségek új világát tárta fel a jazz előtt, és egyúttal hatalmas mértékben megnövekedtek a jazz-zenészek elé állított technikai-tudásbeli és intellektuális követelmények. Parker után nehéz volt már vidám és gondtalan jazz-zenésznek lenni. Előtte az uralkodó példakép Louis Armstrong, az örökké mosolygó néger lantos volt ("muszáj, hogy boldogok legyenek, hisz mindig mosolyognak"). Az ötvenes években olyan komor és fanyar személyek lépnek porondra, mint Miles Davis és a Modern Jazz Quartett. A jazz komoly dologgá válik. Zeneiskolákban, zeneakadémiákon indul, az autodidakta, az amatőr anakronizmussá válik. Ennek az új akadémizmusnak egyik megjelenési formája a cool-jazz, egy furcsa jelenség, szinte contradictio in adiecto, szerintem a főáramlathoz viszonyítva deviációnak tekinthető. A New Thing lényeges eleme a cool, az akadémizmus elleni reakció és a jazz gyökereinek új keresése.
Van, aki ebben felesleges újrafeltámadását látja a jazz fehér-fekete dichotómiájának ‒ "csak néger játszhatja igazán". Habár statisztikailag bizonyított dolog, hogy a nagy jazz-zenészek kimagasló többsége fekete bőrű, ennek okai inkább szociolágiai, mint faji alapon kutathatók. Ha tagadjuk is ennek a dichotómiának a zenei jelentőségét, nem szabad szem elől tévesztenünk egy másik, érvényes és lényegesebb kettős felosztást.
A jazzben létezik a "hip" és a "square" kategória[1], és ez a felosztás keresztülmetszi a faji kategorizációt, habár ‒ amint ezt Norman Mailer kiemeli ‒ az amerikai néger sokkal inkább "hip", mint a fehér protestáns. Nagyon nehéz definiálni ezeket a kifejezéseket ‒ tulajdonképpen, ha nem tudod, mit jelentenek, "square" vagy. A "hip" lényegileg egzisztencialista attitűd; de elmélet és analitikus irodalom nélkül. Magában hordja a bizonytalanság és a reménytelenség tudatát, gyűlöli az elméletet és az analízisit, a tapasztalatot és a tevékenységet a tudás fölé helyezi, intuíciót és nem gondolkodást követel. Mindez együtt jár valami keserű, torz humorral. Mindezzel azt akarom mondani, hogy vannak fehér "hip" és fekete "square" zenészek, és viszont. Ez a dichotómia lényeges a jazzben.
A jazz lényegileg "hip" jelenség. Hogy konkrétabb legyek, és hogy az olvasó tudja, egyezik-e velem vagy sem, felsorolom azokat a zenészeket, akiket "square"-nek és eszerint alsóbbrendűnek tartok: John Lewis, Cannonball Adderley, Paul Desmond. A következőket pedig "hip"-nek, és eszerint felsőbbrendűnek tartom: Parker, Coltrane, Monk és mások, kiket említeni fogok ebben az írásban. A "square" a jazzben valami tisztát, kellemeset, életének ornamentikáját látja, melynek semmi köze abszolútumokhoz vagy religiózus impulzusokhoz. Ennek a nézetnek egy fontos következménye, hogy nincs oka, hogy Európában ne létezhessen jó, sőt nagy jazz, Django Reinhard és Stephane Grapelly ott vannak minden idők legnagyobb jazz-zenészei közt.
Mi köze ennek az új mozgalomhoz? Az a tény, hogy az "új" hordozói a jazz gyökerei felé fordulnak, azt jelenti, hogy megkísérlik megmenteni a jazz-zenét, a "square"-ek, a cool, az akadémizmus sterilizáló hatástól. A New Thing azt bizonyítja újra, hogy a jazz nem édeskés, hanem keserű. Ennek eredménye az is, hogy a New Thing hordozói közül néhányan meglehetősen extrém, faji álláspontra helyezkednek, abból a naiv és téves feltételezésből kiindulva, hogy minden néger "hip", és minden fehér "square". Szerencsére, ez az álláspont nem befolyásolja zenéjüket.
Ennyit az új mozgalom emocionális és szociológiai vonatkozásairól. Egy másik lényeges momentum, természetszerűen, az új formák keresése. Most azokkal a zenészekkel foglalkozom majd, kik alkotásaikat e kutatás medrében építik ‒ habár tudatában vagyok annak, hogy vannak kiváló jazz-zenészek, akik nem ezt az attitűdöt választották (Sonny Stitt, Milt Jackson, Errol Garner és mások).
Amint mondtam, Parker rendszerét nem lehetett tovább fejleszteni, mint azt már maga Parker is megtette. Egy adott tonális rendszerben, csak egy meghatározott számú akkord és arra felépített arpeggio és skála állhat rendelkezésre. Ha egyszer valaki kitanulta ezeket az akkordokat és skálákat, akkor egyszerűen csak keverni lehetet őket, változtatva a sablonokat. Minden radikális elfordulás azonnal szembehelyezi az atonalitás hatalmas, alaktalan térségével. A klasszikus zene hasonló dilemma előtt állt a tizenkilencedik század végén. Elérték a tonalitás határait, de nem tudták megszervezni az atonalitást. A kiutat kompromisszummal (Debussy) vagy pedig a problémák gyökeréig való leszállással lehetett kutatni (Schönberg). Az utóbbit tette Ornette Coleman is. Teljesen az atonalitásra bízta magát, zenéje évekig kaotikus és alaktalan volt, de ma úgy tetszik, hogy megtalálja azt, amit keres ‒ a rendszert. Azt hiszem, hogy ma minden jazz-zenésznek tisztáznia kell önmagában az atonalitás kérdését, és mindinkább eltűnőben van az a feltevés, hogy az improvizáció és kollektívan improvizáló jazz nem tud megbirkózni az atonalitással.
A kutatás egyik jelentkező változata a szabad formájú jazz felbukkanása, melyet joggal bíráltak, de melyet szükséges átmeneti periódusnak tartok. Ez a zene már átérzi az új talajt, de még nem képes szelektálni és organizálni. Emellett tiltakozás is ez talán a cool zenészek pedánsan rendezett sémái ellen. Nem lenne értelmetlen azt feltételezni, hogy az új mozgalom felvet majd egy csoportot, mely lényegében ugyanolyan zenét játszik, mint Parker ‒ hangsorokat egy meghatározott harmonikus alapon, de egy kibővített harmonikus rendszerben, mely inkább atonális, mint tonális. Az is lehet, hogy ezzel túl leegyszerűsítem a dolgokat, mert határozott jelek mutatnak arra, hogy az új zene szembefordul az ilyen kicsiszolt technikával. Albert Ayler és Archie Shepp olyan hangokat játszanak szaxofonjukon, melyek nyersek, gyakran kellemetlenek, inkább, sírásra, üvöltésre sikításra, sivításra hasonlítanak, és egyáltalán nehéz őket a zenei hangok közé sorolni. Az elektronikus zenét inkább hangok, mint hangjegyek foglalkoztatják, és van ebből valami az új jazzben is. Itt nyer jelentőséget Ornette Coleman plasztikus alt-szaxofonjának és Don Cherry "zseb-trombitájának" megdöbbentő hangja. Azt hiszem, hogy az új jazz új hangszereket is talál majd fel ‒ Ronald Kirk ezt meg is tette már. Az új zene néha úgy hangzik, mint amikor egy csomó gyereket szabadon engednek egy hangszerüzletben, de ez felszabadult zene, és Ayler meg Shepp tulajdonképpen nagyszerű zenészek.
Kierkegaard szerint: "Az intelligencia az, amit le kell rombolni, és én, mint legfelsőbb intelligenciával rendelkező ember, képesítve vagyok erre a feladatra".
Helyettesítsük az "intelligenciát" "technikával", és ez lehet Ayler jelszava.
Az egyszerűségre törekvést jó illusztrálja John Coltrane pályafutása. Pályája kezdetén bopot játszott, és affinitása volt a keleti harmóniák iránt. Később, miután Monkkal játszott, sajátos technikát fejlesztett ki. Egy-egy szekvenciában minden akkordnak teljes skáláját játszotta végig, és így, átvéve a modern jazz gyors ütemét és akkord-komplexitását, eljutott addig a játékig, melyet "hanglepedők"-nek neveznek ‒ ezek folyamatos hangszériák, olyan gyorsan játszva, hogy szinte lehetetlen valamennyi hangot hallani, és a zene lassan veszíti alakját és koherenciáját. Van egy angol tenorista, Tubby Hayes, aki jól illusztrálja ennek a közeledésnek teljességgel meddő voltát. Egész idő alatt nyaktörő gyorsasággal játssza skálák és arpeggiók briliáns sorozatait, melyek öt perc múlva teljesen érdektelenné vállnak a hallgató és, azt hiszem, az előadó szálmára is. Az ember egyszerűen jazz-géppé válik, mely nem alkot többé, és gúnyt űz a technika szóból. Ez egyike a zsákucáknak, ahová a Parker-szisztéma vezethet. Coltrane ezt megértette, és stílust változtatott, drasztikusan csökkentve a hangjegyek számát, melyeket nélkülözhetetlennek tartott, hogy rögzítse ötleteit.
Létezik egy megkülönböztethető tendencia, mely leegyszerűsíti azt, amit a zene felülépítményének nevezünk, csupasz csontokig akar eljutni, kerülve minden túl-kidolgozást.
Coltrane tovább fejlődött mint zenész, és mint ahogy előfutára volt, ugyanúgy tarthatjuk az új mozgalom tagjának is.
Coltrane-nak kortársa Sonny Rollins, kinek fejlődése elakadt, és azt hiszem, hogy az ő esete példázza legjobban a másik zsákutcát, ahová el lehet jutni, tudatában a bop-sémák csődjének, és igyekezve azoktól megszabadulni. Az első zsákutca, melyet említettem: sok hangjegyet játszani túl gyorsan ‒ a pszeudo-komplexitás. Rollins hibája, hogy nem tudta megoldani az atonalitás kérdését. Lehetőségeit túlfeszítve új formákat, új akkordokat keresett, eljutott a konvencionális tonális harmóniák határáig és azon túl is, de szellemileg sohasem haladja túl a tonalitást, végül is reménytelen excentritásba fulladt, "rövidzárlat" jött létre nála, zenei katatóniába jutott.
Az az áttörés, mellyel Rollins sikertelenül próbálkozott, sikerült Eric Dolphy-nak, a komplex harmóniákban gondolkodó, több hangszeren tökéletesen játszó zenésznek, kinek impulzív, éneklő játéka Parkeréra emlékeztet. Halála jelentős veszteség az új mozgalom szempontjából.
Végül Cecil Taylorról is kellene szólnom ‒ Monk óta ő az első igazán nagy zongoristája az új irányzatnak. Taylor azok közé tartozik, akik a jazzt ritmikailag érdemessé tették arra a harmóniai komplexitásra, melyet elért. (Akik igazán újat hoztak, mindnyájan jelentősek voltak harmóniai és ritmikai szempontból is.) Mint ahogy Monk is, Taylor nagyszerűen kísér, sohasem játszik le egy szabályos beatet, mindig új ritmus-sablont keres, és képes arra, hogy egynéhány szórványosan elhelyezett hangjeggyel, magával ragadja az egész együttest, a dobost is beleértve.
Mint zongorista, Cecil Taylor szöges ellentéte John Lewisnak és iskolájának. Mint zenész, központi egyéniség, ott van sok törekvés, alkotás fókuszában. Coltrane, Griffin, Dolphy, Rouse mind azt tartják, hogy az az időszak, míg Monkkal játszottak, fordulópontot jelentett pályafutásukon. Cecil Taylor is hasonló befolyással van kortársaira. Kihív és ösztönöz. Néhány évvel ezelőtt Shepp játszott vele egyszer New Yorkban, és sehogyan sem tudott beleilleszkedni a zenéjébe. Viszont annyira impresszionálva volt, hogy követte Taylort végig Európán, egészen Svédországig, minden alkalmat kihasználva, hogy hallgassa, vagy játsszon vele. Azt hiszi, hogy végül is sikerrel járt. De sohasem pihenhetsz meg, ha Taylorral játszol.
Lábjegyzetként és talán az avantgardista mozgalom általános kommentárjaként is, érdemes feljegyezni, hogy Taylort egy-két évvel ezelőtt huligánok verték össze egy New York-i klub előtt; mialatt kórházban feküdt, elszakadt a társaitól, és miután kijött a kórházból, étteremfőnöki állást kellett vállalnia. Ha jól tudom, most is azon a helyen van. Van abban irónia, hogy a jazz-zenészek anyagi helyzete valószínűleg rosszabb New Yorkban, mint bárhol másutt a világon. Ezért jönnek Európába. Dolphy Berlinben játszott, amikor meghalt. Griffin, Bud Powel és mások évekig voltak Párizsban, és tizenöt évvel ezelőtt Parker Svédországban játszott és felvételezett.
Mint ahogy feltételezhették, "hip"-nek tartom magam, és nézetem szerint a kritika teljesen értéktelen műfaj. Egyedüli hasznos funkciója abban áll, hogy felhívja a figyelmet dolgokra és nevekre, melyeket a kritikus fontosnak tart. Ez volt ennek az írásnak is a célja. Amikor az új jazzt hallgatod, nem hallasz új szisztémát, technikai áttörést, hanem új hangot. Ami a bopot és az ezt megelőzőt megkülönbözteti, az egy új hang, új zenei atmoszféra megteremtése a jazzben. Ez az atmoszféra lényegében változatlan maradt Parker óta ‒ máig.
Összegezve az új hang újszerűségét, az atonalitás teljes elfogadása, növekedő ritmikai komplexitás, az újra áradó agresszivitás magyarázza, egy új primitivizmus, ha úgy tetszik. Ma még senki sem mondhatja meg, hogy merre tart. Szerintem, megszűnik majd az amerikai négerek monopóliuma lenni ‒ ma még vitathatatlanul az ‒, és különböző regionális formákra bomlik majd. Az orosz koncert-zene világosan megkülönböztethető a franciától, vagy, mondjuk, a némettől, azért, mert más. Az orosz jazz világosan megkülönböztethető az amerikaitól, azért mert rosszabb. Ez változhat.
Mindenesetre az új irányzat megmutatta, hogy a jazz még nem érte el végső határait, amint ezt sokan gondolták. Nem hanyatlik, nem esik szét, nem bomlik fel. Azt hiszem, ma vitálisabb és izgatóbb, mint valaha.
Fordította: Várady Tibor
[1] A "hip" és a "square" amerikai kifejezések, melyeknek meghatározott, sajátos értelmük van a jazz területén.