Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Böndör Pál
Prózaversek
1975. november 3.
Egy szemtanú leírása
Annyit láttunk hogy egy ember ujja hegyével megérintette a képet a falon. (Mennyi szomorúság e gyengéd merényletben!) Éreztük a feszültséget a festékréteg és ujjhegye között — közénkcsapott, és mi remegtünk az izgalomtól, csak a következő mozdulatot el ne hibázza!
De számára nem is létezett következő mozdulat, lévén a két mozdulat egyszerre fogant az agyában, egyszerre kezdődött meg benne.
Intésére emlékezünk, következő mozdulatára.
Elmosódó alakjára, ahogy a párás tájból visszanéz az ittmaradókra. Zavart mosolyára, mintha nem értené, mi távolodunk tőle, vagy ő hagyott bennünket itt.
Valaki közelebb lépett: tükör ez — mondta —, nem kép. Ez mit sem változtat a dolgon.
A királynő a tükör előtt, gyönyörű-kegyetlen mostoha.
És mit mond a tükör, mit mond a kép?
Ahogy arcaink mását érintjük — titokban, hogy a teremőrök ne vegyék észre —, mit suttoghat alig hallhatóan?
Másképpen látni — ez a kifejezés nem a látásra utal, hanem a gondolkodásra.
Kulcs
Személyi számod tizenegy számjegyből álló számsor, ahol az első számjegy mindig nulla. A második a köztársaságot vagy a tartományt jelöli. Ez már része az alapszámnak. Az alapszám nyolc számjegyű. Marad tehát még a tizedik és a tizenegyedik számjegy, ezek az ellenőrző számok.
Az alapszám első, harmadik, ötödik és hetedik tagját szorzod kettővel, a másodikat, negyediket, hatodikat és nyolcadikat pedig eggyel. A szorzások eredményeit összeadod, azzal, hogy ha a szorzás eredménye kétszámjegyű, akkor a két összetevő számjegy összegét veszed összetevőnek. Tíz és az összeadás eredménye egyeseiket jelölő tagja közötti különbség adja a tizedik számjegyet.
Marad még az utolsó számjegy, azt pedig így kapjuk: az alapszám számjegyeit szorozzuk, az elsőt hárommal, a másodikat kettővel, a harmadikat héttel, a negyediket hattal, az ötödiket öttel, a hatodikat négygyel, a hetediket hárommal és a nyolcadikat kettővel. A szorzások eredményeit összeadjuk és osztjuk tizeneggyel. A maradókot kivonjuk tizenegyből, ez személyi számod utolsó számjegye.
Megjegyzés: ha az osztás eredménye nem adna maradékot, vagy a számban három egymást követő számjegy azonos lenne, a számot nem vesszük figyelembe, elhagyjuk.
Személyi számod a kulcs.
E számot nem cserélheted ki, halálod után nem örökli senki.
Vagy nem
Bemégy vagy sem. Végig a folyosón, hogy becsöngethess. Becsöngetsz, vagy sem: végigmegy a folyosón visszafelé. Vagy nincs, vagy otthon van. Ajtót nyit, nem nyit: végig a folyosón visszafelé.
Vagy a küszöbön mosolyog: — Ismerlek, te vagy az, aki hozzám indult.
Vagy nem.
Hírnök, lassan
A mozdulatok kimondhatatlanul lassúak. A lovas, a délceg hírnök, soha meg sem érkezik, a távolságok valótlanok. Megmagyarázhatatlan, kit is látunk, ahogy a pecsétes borítékot átadja. Az út pora kék dolmányán valódi, megismerjük újra, egy út tapasztalataival gazdagabban. Senkit sem tarthatunk állandóan a szemünk előtt születésétől haláláig. Egyazon sebességgel élni valakivel — ritka szerelmi ölelésnél, ritka kölcsönös kitárulkozásnál, percekig. A királynő feltépi a borítékot, tekintete a szépírás kacskaringóit követi. Nehezen összpontosít a szavak értelmére. Csodálkozva pillant a hírnökre: mit keres dolmányának kéksége, tekinteténeik tüze e szövegkörnyezetben? Mindez hihetetlenül lassan, sokáig, pedig annyi mindent nem is látunk: a hírnököt albérleti szobájában, míg az eseményeken tűnődik, asszonya meg gyermeke az asztalhoz szólítják.
Az aprólékos leírás még jobban lelassítaná az eseményeket.
A királynő nagy sokára a levél végére ér. Válaszolnia kellene, ha lenne, aki emlékezik arra, hogy választ vár, nem felejtette volna el teljesen a levelet, egészében ós részleteiben. Válaszolnia kellene; — sétát tenni a folyóparton, olvasmányába mélyedni, a port törölgetni a képkeretekről, bármilyen módon fel kellene idéznie a daliás hírnököt és a levél tartalmát, véletlenül. S ha valóban felbukkanna emlékezetében újra meg újra az üzenet? — nem érne soha a levél végére, ha mégis, már nem is emlékezne, nem tudná, hogy válaszolnia kell.
Vannak persze praktikus, egyszerű megoldások ós léteznek olyan ritmusok, melyek szerint összehangolhatjuk életeinket. De a hírnök erről, most, mit sem tud. Meg sem érkezett. Vagy a válaszra vár végtelen. Vagy lovagol már vissza, hogy soha meg se érkezzen. Boldogan meséli családjának kalandjait a megterített asztal mellett. Vörösbort tölt magának. Elábrándozik. Felhúzza még az ébresztőórát, betakarja gyermekét, mielőtt lefeküdne aludni.