Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
EX Blogger
Optimisták című számunkat már tördelik!
Kukkants bele a készülő lapszámba!
2012. május 29.
A mai napon a tördelőhöz került az EX Symposion idei évi második (2012/78.) száma, az OPTIMISTÁK.
A lapszám szerkesztője, Mesés Péter bevezetőjében leszögezi: "Sinkó mintha nem lenne. Eltűnt, senki nem beszél róla. Hiszen mondom, harminc év elteltével én magam sem olvastam újra az Optimistákat. Tehát én is részese vagyok a Sinkó-feledésnek. De ha már egyszer így van, úgy gondoltuk mi itt a szerkesztőségben, hogy talán érdemes lenne utánajárni a dolgoknak, hiszen ha csak közvetve is, azért az EX-nek van némi köze Sinkóhoz. Arra kértük tehát szerzőinket, barátainkat, segítsenek nekünk utánajárni, ki is volt ez a Sinkó Ervin, kiérdemelte-e, hogy manapság már ne nagyon beszéljenek róla, vagy érdemtelenül felejtettük el. Mennyiben volt illúzió részt venni bármiféle világmegváltásra törekvő mozgalomban, hát még az mennyire volt illúzió, hogy pont az Optimisták címmel írt regényt róla? Voltak-e vajon nekünk is illúzióink, és ha voltak, akkor leszámoltunk-e már velük, vagy még velünk vannak? Szükség van-e ma egyáltalán illúziókra, utópiákra? No, és mit lehet kezdeni azzal a sokféle identitással, ami Sinkó sajátja volt? Az eredményt itt olvashatják."
Az EX kezdeményezésére válaszul Sinkó Ervin életművét, a baloldali mozgalmak optimizmusában való csalódást vagy a fölvetett dilemmatizmusokat tágabban megközelítő írások egyszerre születtek. Kis ízelítő a heteken belül kapható szám tartalomjegyzékéből:
Losoncz Alpár: Idegenség forever
Pató Attila: Utópiatörmelék
Bretter Zoltán: Az együttmenninemtudó
Gábor Sámuel: Sinkó Ervin és Iszaak Babel: Moszkva, 1935-1937
Józsa Márta: Valami közbejött (a Tizennégy napról)
Szegő János: Melankóliám baloldala
Kádár Anna: Többszörös szerepek (Bódy Gábor és Magyar Dezső az Optimistákból készült Agitátorok-filmjéről)
Révai Gábor: Bemutatkozásaim története (részlet a könyvből az 1968-as maoista "optimizmusról")
Szilágyi Zsófia: Nem politikus, néző (Móricz Zsigmond szerepvállalásáról a Tanácsköztársaságban)
Vajda Mihály: A politikai kétosztatúság dekonstrukciója
Szántó T. Gábor: A semmiből (esszé Allen Grossman verséről)
Ezeken felül a készülő számot H. Molnár Ákos, Mohácsi Balázs, Nyerges Gábor Ádám, Tatár Sándor és Varga Mátyás versei gazdagítják, a lapot pedig a zágrábi Sinkó Ervin-archívum fotóanyagával illusztráljuk.