EX a facebookon
MEGRENDELÉS / ELŐFIZETÉS
galéria / fórum Galéria Fórum
ÚJ Symposion
EX
Támogatók






PLPI
2024. október 4. | Ferenc, Hajnalka napjaAKTUÁLIS SZÁM:1302347. látogató
Aktuális EX címlapajánlás

 

Már

kapható

Tanácstalan köztársaság

című

számunk!

11. évfolyam 122-123. szám

A SZERKESZTŐSÉG

Nyilatkozat

1975. június 2.

A Kiadói Tanács június 19-i ülésén kialakított állás­pontja szellemében az Új Symposion Szerkesztősége július 11-i ülésén foglalkozott a lapban kialakult vitával, melyet Bosnyák István Széljegyzetek egy költő-újságíró költészete című írásának a Redőnyszerkesztésére vonatkozó megállapításai váltottak ki. A Szerkesztőség véleménye határozottan el­tér Bosnyák Istvánétól, s a maga részéről a szerkesztők mulasztásának tartja, hogy Bosnyák Ist­ván írásának közlésekor nem figyeltek fel arra, hogy Bosnyák, szubjektív kritikusi elégedetlenségének meg­fogalmazásából megalapozatlan vádaskodásba csap át, kiadópolitikai ügyetlenséget, provincializmust lát; s az írás közlésével okot szolgáltattak a vitára.

A könyv válogatása dialógus tárgya lehet, az egymás véleményét, munkáját tiszteletben tartó dialógusé, de nem adhat okot a morális vádaskodásra, követ­kezésképp Utasi szerkesztői etikájának kétségbevoná­sára, kiadópolitikánkat általában érintő támadásokra sem. Könyvben gondolkodni ugyanis számunkra egy­értelműen azt jelenti, hogy a könyv szerkesztőjének és a megbízott recenzenseknek kritikusi kötelessége volt a véleménymondás, a válogatás, a »megnyirbá- lás« — a könyv érdekében. Bosnyák István viszont (írásában: közvetve, vitacikkében: közvetlenül) magát a szerkesztői munka létjogosultságát kérdőjelezi meg.

Senki, így a Szerkesztőség sem léphet fel csalhatat­lan döntőbíróként a kérdésben: csonkává vált-e Do­monkos István riportkönyve a válogatással, szegé­nyedett-e ezzel értékben, tartalomban a könyv mint egész, szerencsésebb megoldás lett volna-e elhagyni a nem szociális tematikájú írásokat stb. — csupán vé- leményt formálhat a maga ízléskritériumai alapján.

A Redőny olvasói között feltételezhetően akad olyan is, aki úgy tartja, a könyv egésze nyert volna azzal, ha az írások némelyike kimarad a kötetből. Emlé­keztetünk Juhász Erzsébet írására (az Új Symposion 117-118. számában, Bosnyák István írása mellett je­lent meg), aki a könyvben olvasható riportok egy ré­széről így summázza véleményét: »Ha tehát újság­cikként vesszük szemügyre őket, túlságosan is szem­betűnik esetlegességük, szépprózaként viszont elna­gyoltságuk, az írói elmélyültség hiánya von le sokat az értékükből.« Bosnyák István nem állítja ugyan, hogy a kimaradt írások valamilyen tekintetben felül­múlják a kötetben olvashatókat (»Esztétikailag és eszmeileg egyaránt: se nem gyengébbek, se nem job­bak, se nem »eretnekebbek«, s nem »félszegebbek« a kommentárokban vizsgált szociális tematikájú írások- nál« — írja vitacikkében), a hév azonban, amellyel értékeik mellett kardoskodik, arra a következtetésre ragadja, hogy a kötet gondozóinak feltétlenül nyo- mósabb okuk volt félteni őket a könyvben való meg­jelenéstől, mint — velük ellentétben — a kötetben megjelent szociális tematikájú írásokat. Elképzelhető egy Bosnyák István elgondolása alapján megszerkesz­tett, csupán szociális tematikájú és novellisztikus írá­sokat tartalmazó Redőny is (Domonkos fennmaradó esszéisztikus írásaiból már nehezebben állna össze külön kötet), s ha Bosnyák egy ilyen kötetben a publicista Domonkosnak teljesebb arcélét látná meg­fogalmazva, a kész Redőnyt kommentálva talán meg is engedheti magának, hogy a kelleténél kevésbé kri­tikusan szemlélje Domonkos riportjait. Hozzáállása azzal válik problematikussá, hogy nem méltányolja mások kritikai viszonyulását, eleve elutasítja annak a lehetőségét, hogy ezek az írások a szerkesztői, recen- zensi vélemények tükrében, ha nem is eszmeileg, de esztétikailag olyanoknak bizonyulhattak, melyek »nem állták ki a könyv alakban való megjelenés próbáját«, s így a kész Redőny a szerző publicisztikájának egy másféle, de hamisításnak nem mondható képét adja. Bosnyák István, vitacikkének befejező részében, Utasi Csaba szerkesztői etikáját vonja kétségbe; voltaképp azért, mert szerkeszteni »merte« a Redőnyt, a maga és a recenzensek kritikusi belátása szerint, valamint Domonkos István véleményével összhangban. Utasi higgadtan tájékoztató mondatába »gondatlan szelek- tori magatartást« lát bele. A fentiekből és Utasi vá­laszcikkéből egyértelműen kiderül, Utasi nem szol­gált rá, hogy szerkesztői tudatossága, erkölcsi tartása megkérdőjeleztessék. Bosnyák István elfogultságok­ból eredő vádjait ezért a Szerkesztőség alaptalanok­nak, céltévesztetteknek tartja — a vitát pedig lezárt­nak tekinti.


EX Symposion 2004 All rights reserved ©  |  Főszerkesztő: Bozsik Péter  |  Kiadja az EX Symposion Alapítvány  |  bozsik@exsymposion.hu  |  Webdesign: Pozitív Logika Kft.