Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Vetró Ferenc
MIT GONDOLNAK?
1965. augusztus 16.
Április van, április első szombatja.
Aztán április még három szombat délutánja.
Értsük meg egymást: egy emberöltő ki tudja még, hány szombat délután négy órája.
A Polgár-család fürdéshez készülődik, mert tudvalevő, hogy a család egy héten egyszer, akkor is szombat délután végzi el a tisztálkodást, ez azonban még nem jelenti azt, hogy szüksegérzetből történik meg az egész művelet: inkább illemből pancsolnak a család tagjai. Aztán este, ha a városban összetalálkoznak ismerőseikkel, a kölcsönös „szervusz!”, „hogy vagy?” után nem az idő szertelensége jön kérdésként vagy megállapításként az „Azulyn”-nal mosott szájüregekből, hanem a fürdés kerül szóba. Csodálatosan nyíltak ilyenkor az emberek! Hiszen minden szappanhabnak, szagnak külön története van! Ez, kérem, erkölcsi szempont.
A Polgár-családnak két állandó, egy hazajáró, és egy ritkán mutatkozó tagja van.
Első állandó tag: Trézi néni.
Másik állandó tag: Robi bácsi.
Harmadik, hazajáró tag: Lujzi, a lányuk: egyetemista, aki minden pénteken jön haza Novi Sadról, az onnan induló 14 óra 40 perces motoros vonattal. A hitelesség kedvéért meg kell jegyezni, hogy ugyanez a lány Zrenjaninból hétfőn, a 6 óra 18 perces motoros vonattal indul vissza Novi Sadra. Lujzi különben nem sokkal ezelőtt szakítást kísérelt meg szüleivel, el is költözött tőlük s dolgozott, függetlenítette magát, csak azért, mert lábbelijét az előszobában kellett hagynia, ha a belső helyiségekbe akart jutni. Hónapos szobájába elég jól megvolt a lány; cipővel járhatott be; ám egy napon azon kapta magát, hogy saját küszöbe előtt szépen, lassan leveszi cipőjét, és úgy lép be. Ekkor nagyon sírt, és visszatért a Polgár-házba, ahol a bűneiért vezeklő lányt hosszas gondolkodás után fogadták vissza.
Negyedik, ritkán mutatkozó tag: a Tizennégyes, aki részt vett az első világháborúban: nyugdíjas, Trézi néni apja: minden szombat délután pontosan hat órakor jelenik meg törülközőjével. Tőle a család régen megvonta a szót, mert már semmi újat sem tudott a háborúról mondani. A Tizennégyes hét óráig fürdik, s utána rögtön a számára kijelölt szobába vonul vissza.
Hárman ülnek most az ebédlő nagy, faragott asztalánál, a nők pongyolában, Robi bácsi pizsamában, noha fürdés után sétálni megy a városba: a Fő-utca bal járdájára, ahol találkozik régi jó ismerősével, s karonragadva egymást besétálnak a Rózsa vendéglő ivójába, hogy lehajtsanak egy sört oly lassan, mint ahogy az árpa hajt ki, és kaszálásig érik.
Hárman ülnek most az ebédlő nagy, faragott asztalánál: mivel mindenkinek saját törülközője van, mind a hárman nyakuk köré csavarták, és várják, hogy a bojlerben 60 fokosra melegedjen a víz, hogy fél ötkor Trézi néni és Robi bácsi betegyék maguk mögött a fürdőszoba ajtaját, kicsit szégyenlősen, hiszen a lányuk tekintete kíséri őket. A kuncogás nem hallatszik ki a fürdőszobából.
Hárman ülnek most az ebédlő nagy, faragott asztalánál magukba mélyedve. Ne magyarázzuk félre, nem a pszichoanalízisről folytatott viták következménye Robi bácsi ujjainak ütemes dobolása, hanem annak, hogy a család, azaz Trézi néni elnyerte az Express nevű napilap nagy nyereménypályázatának egyik főnyereményét.
Jóságos ég!
Na, meg a szerencse.
Mondtam.
Ugye, megmondtam?
A nyeremény:
Egy személynek a Biztosító Intézet egy évig érvényes életbiztosítási kötvényt nyújt át. Ha az illető meghal, akkor 10.000.000.- din. (szavakban: tízmillió dinárt) fizet ki hozzátartozóinak: ha egy éven belül a kötvényen szereplő név tulajdonosa százszázalékos munkarokkant lesz, az összeg ugyanannyi...
Jóságos ég!
Na, meg a szerencse.
Mondtam.
Ugye, megmondtam?
A nyeremény:
Egy személynek a...
Jóságos ég!
A Polgár-család mindennek egyformán örül.
...Végül is Robi bácsi harcolta ki magának azt a jogot, hogy Polgár Róbert névre legyen kiállítva a biztosítási kötvény. Megérdemelte. Higgyük el. Hogy miért? Szavakban: legszebben, legszagtalanabban tud böfögni az egész városban.
Ne nevessünk!
Mit gondolnak, kicsodák maguk, zrenjaniniak?
Hárman ülnek most az ebédlő nagy, faragott asztalánál.
Április van, április első szombatja.
Értsük meg egymást: egy emberöltő ki tudja még, hány szombat délután hat órája.
A Tizennégyesnek ebben a percben kell megjelennie. Ott is állt az ajtóban, de mintha nem most érkezett volna. Minden bizonnyal elhallgatta a beszélgetést, az alkudozást. És beleszólt a végső határozatba.
Az ő nevére állítsuk ki a biztosítási kötvényt!
Egy éven belül lehet, hogy meghal.
Hát mit gondol maga!?
Hát mit gondol maga!?
A Tizennégyes furcsán elmosolyodott. Szinte bocsánatkérően, mert szólni merészelt. Mint jogát tudó ember, úgy vonult be a fürdőszobába.
Még majd azt képzelik az emberek, hogy nem fürödtünk ezen a szombaton.
Mert a fürdésen kívül más minden elmarad.
Hét órakor nem jelentkezett a Tizennégyes.
Rákopogtak.