Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Losoncz Alpár
Még egyszer a radikális filozófia lehetőségeiről
1979. szeptember 15.
1.
A radikalizmusra hivatkozó filozófia egyre jobban legitimizálja az önmagára vonatkozó reflexiókat. Ebből a következetes önreflexióból kiolvashatjuk a fennálló világállapotra irányuló kísérletet a praxisfilozófia szemszögéből. Persze tisztában kell lennünk azzal, hogy a filozófiai gyakorlatnak a legnagyobb bátorságra van szüksége ahhoz, hogy kikezdje önmagát és netán kérdésessé tegye fontosságát. Ám ha a bölcselet önmagát a kritika tárgyává teszi, akkor ez mindenképpen része annak a tervnek, amely az evilági viszonyok transzcendenciájára irányul. A bölcselet, amikor kihívja saját lehetőségeit, nem hivatkozhat önmagára, hanem a világmegváltoztatás konkrét utópiájára. Tehát láthatóvá teszi önmagát, mert az emberi lényeg tana csakis ilyen kihívást érdemel, amennyire a nembeli értékeket megvalósíthatónak tartjuk. ,,A filozófia vége az a hely – írja Heidegger –, ahol történelmének egésze saját lehetőségeire vonatkozik. A vég mint befejezés ezt a vonatkozást jelenti. (...) Vajon a filozófia vége gondolkodási módjának végét is jelentené? Ez a következtetés túlságosan meggondolatlan lenne.”[1]
Úgy gondolom, ezek után nyilvánvaló, hogy számomra értelmes dolog párbeszédet folytatni a radikális filozófia lehetőségeiről - de a radikális utópia pozíciójáról. Heller Ágnes a radikális filozófia lehetőségeit taglalva a következőket írja: „A radikális utópia – és ezért is radikális – inherensen tartalmazza a „legyen” mozzanatát. Nem az a radikális utópia üzenete, hogy az általa elképzelt társadalom is lehetséges, hanem az, hogy ennek a társadalomnak lennie kell”.[2] Másrészt, s ez azt hiszem Bloch érdeme, az értékpluralizmus ellenére a filozófia vállalhatja a radikális utópiát: a létezővel szembeni „legyen” racionálisan is konstituálható. Ennyiben a konszenzus is racionálissá válhatna, mert, ahogy Heller mondja, a radikális utópia legitimációjának igazi forrása az emberiség és a nembeli értékek. De öncsalás lenne azt gondolni, hogy a filozófia mint kommunikációs modell (tételezzük fel ezt) pusztán az értéktotalitásra vonatkozó irányulásból képes problémátlanná tenni a konszenzust. Nemcsak arra gondolok, hogy a konszenzus erkölcstelenné válhat, hisz ha úgy tetszik, az erkölcsi vétségek igazolhatóak az Abszolútum előtt. Engem – bevallom – sokkal jobban érdekel a Van és a Legyen között közvetítő praxis, amely képes megvalósítani az evilági viszonyok túlhaladását (és nota bene csak a praxis). A bölcselet mibenléte persze azt is jelenti, hogy mindig ki van szolgáltatva a Vannak, és a Jó és Igaz kategorikus imperatívusza teheti csak utópiává. Ám akármennyire is beleszövi utópiáját a létezőbe, nem ismerheti el, hogy a világállapot – nevezzük szocializmusnak – tartalmazza inherensen a Jó és Igaz fogalmát. Ha ezt elismerné, akkor az emberi társadalom számára az értékpluralizmus tételezése teljesen értelmetlen lenne. Értelmetlen, mert akkor puszta irracionalitássá válna a radikális utópia, és csakugyan elfogadhatnánk a tradicionális marxizmus mechanikus szükségszerűség-elméletét. Persze a tradicionális marxizmus vitathatatlan előnye, hogy sohasem kényszerítette vezeklésre a filozófiát és sohasem követelte az erkölcsi megrendüléseket – főleg ha képes volt elhitetni, hogy egy kissé csiszoltabb machiavellista erkölcs (a dialogikus etika sokszor csak „stirneri” volt) képes választ adni bármilyen kérdésre, amely a történelem végeredményére vonatkozik.
Ha azt mondom, hogy a fennálló világállapot nem tartalmazza inherensen a Jó és Igaz fogalmát, akkor ennek következménye az, hogy össztársadalmi szinten még nincs eldöntve a radikális utópia kérdése. A radikális utópia semmiképpen nem legitimizálhatja létformáját, hiszen a nembeli értékek voltaképpeni tartalmát nem ismeri. Csak legitimációjának forrását tudja, amely, mint fentebb idéztem, az emberiség. A hermeneutika elgondolásai alapján tudom az értékpluralizmus tényét, és ehhez az a belátás társul, hogy a létezővel szemben csak az egynemű értékrendszer normáját állíthatom. A színhely: Bloch experimentum mundija. A világ mint kísérlet és az ember mint feladat, összefoglalva: a fennálló világállapotra vonatkozó filozófiai realizmusnak fel kell ismernie azt, hogy a néma emberiség még nem magánvaló emberiség is. Sorsunk létrendi ugrást igényel – mit is jelent ez? A világfolyamatok minden tapasztalati közösségben nyitottsággal bírnak, ahol az ember korántsem eo ipso a nembeli lényeg megvalósítója. Az ember válaszoló lény – mint ezt Lukács kifejtette –, és a nembeli lényeg megvalósítása ebből a praxisból fakad. A választás (mert a válaszolás mindig választás is egyben; természetesen konkrét körülmények között) önmagában lezárhatja a cselekvő és gondolkodó ember racionális értékvitáját, miközben nincs reális biztosíték arra, hogy a radikális utópiát, a történelem valamely vastörvénye szerint megvalósítjuk. Ismétlem, ez csak választási praxisunkból fakadhat. A társadalmi alternatívák a jelent virtuális és potenciális történelmi pillanattá változtatják, ahol a radikális utópia szabályozó eszmeként funkcionálhat. Nos, a filozófiai vita a bölcselet szerepében rejlik, mégpedig az evilági transzcendencia ígéretének megvalósításában. Milyen szerepet kell vállalnia a bölcseletnek a Van és Legyen között közvetítő praxisban?
Minden radikális társadalombölcselet a létezőbe való betörést a Legyen szempontjából végzi. Így a radikalizmusra hivatkozó filozófia kísértése: mikor a Vant próbálja értelmezni, akkor minden létezőt az egyetemes jó ellenképéhez, a Rossz valóságához sorolja. Ha csak a Jó és Rossz létezik, akkor a teljes polarizáció folytán semmilyen kompromisszum nem lehetséges. Azt mondjuk tehát, hogy a világállapot: a gonosz világ ontológiája. A kérdés az, hogy kerülhetett erre sor, mikor a forradalmi marxista filozófia történelembölcselete, a történelmi dialektika e világállapotban (amely számára nem lehetett a Gonosz birodalma, hisz az értékválasztás a kapitalizmus és szocializmus ellentétességén alapult) az értékaffirmáció lehetőségét látta, amely ugródeszkája lesz annak a létrendi ugrásnak, amely megvalósítaná a magáértvaló emberiséget. A húszas évek forradalmárai ezért választhatták az erkölcsi tét ellenében azt, hogy – amint Lukács mondja A bolsevizmus mint erkölcsi problémában – Belzebubbal űzzék ki a Sátánt, mert a forradalom azt a lehetőséget kínálta, hogy az univerzális értékítéletet igénylők kikerülnek a sötétségből a világosság mezejére. Nem így történt – erről beszélek.
Vagy kiszabadulok a Gonosz szorításából és a totális jó birodalmába lépek, vagy a Gonosz markában maradok. Vagy-vagy. Csakhogy így nem értelmezhető a Van és Legyen közötti dialektikus praxis, sőt ezáltal maga a racionális értékvita is a Gonosz fennhatósága alá kerül. Evvel az történik, hogy a radikalizmusra hivatkozó filozófia lemond arról, hogy a fennálló világállapotot, tehát a szocializmust egy immanens világképen belül értelmezze, másrészt a radikális utópia színhelyét egyértelműen a túlvilág tartományába sorolja. A bölcselet a gonosz világ ontológiáját vállalja, a kiteljesedett bűnösség korát. Meg kell mondanom azt is, hogy a módszert heideggeriánusnak érzem: a hermeneutika végkövetkeztetéseként a hiány lételméleti alappillérré válik; a létező abszolút módon a nem-létező pozíciójáról taglalódik. A létező csak aképpen létezik, mint Heideggernél maga a lét; ha beletarthat a nem-létezőbe (a Semmibe), vagyis a létező csak annyiban nyilvánulhat meg, amennyiben beállítható a nem-létező transzcendenciájába. De nézzük meg, milyen következtetéseket von ez maga után. Mikor azt mondtam, hogy a világállapot nem tartalmazza inherensen a Jó és Igaz fogalmát, nem mondtam le arról, hogy a világállapotot folyamatként értékeljem. Ami történt: a gyakorlat inadekvációja. A dialógikus etika mind bizonytalanabbá válik és a tapasztalati közösség egyre kevésbé képes a normatív élményre, és egyre kevésbé képes a Vanból kiindulva a Legyen mértékével mérni a létezőt.
A szocializmus igazi ereje potencialitásában rejlik. Amennyiben elfogadom a potenciális aktusok lehetőségét, akkor az emberi lényeg nevében megtettem az első lépéseket afelé, hogy a radikális utópiát racionálisan is konstituálhatóvá tegyem. Ha csak a bűnös világ ontológiája létezik, akkor nincs lehetőség a potenciális aktusokra, mert azok egybefoglalódnak az egyetemes jó fogalmában. Jó és Rossz között csak afféle benjamini megváltó ugrást tételezhetek, amelyet a várakozás vallásos tudata kivételes pillanatként tart számon. A potenciális aktusok kizárása egyet jelent a szocializmus létének tagadásával – ez pedig a metafizika botrányát eredményezi, amely a létezőt az eszkatológia szerepköréből osztályozza. A létező egyszeriben semmilyen történelmi okkal nem magyarázható, hisz virtualitás és potencialitás nélkül nem képviselheti a történetdialektikát. A metafizika filozófiai becsületességéhez nem fér kétség – de, hadd tegyem hozzá újra, a husserli fenomenológia heideggeri változatába torkollhat; azzal a különbséggel, hogy nem lét-, hanem értékkategóriákban mozog. A hermeneutika persze önmagában nem teheti le voksát a metafizika mint értékkategória mellett; csak a létezőt taglalhatja a normatív élmények kizárásával. Ezért társul hozzá egy Heidegger-féle isteni megismerés, amely a nem-létezőt létezővé változtatja, vagyis létrehozza a nem-létezőt mint olyant. A nem-létező a radikális utópia megvalósulásában kiteljesedett bűnösség túlhaladásának szubjektuma. Az inviduális bűnösség tehát annyiban értelmezhető a radikális utópia pozíciójából, amennyiben az ember itt-léte az isteni megismerésre vonatkoztatható. E szubjektum, amint mondtam, még a nem-létező, és – megkockáztatom még egyszer – nem lételméleti kategória. Ehelyett az értéktételezések tárgya, amely egyúttal jelenti a szabadság maximájának közegét is. Tehát mint szubjektum potenciális és virtuális fogalom, amely magába foglalja az emberiség univerzális értékeit. Az értékpluralizmus meggátol abban, hogy utópiámat felebarátom kompetenciájának leszűkítése nélkül létrehozzam. Nem biztos, hogy az én utópiám realizálása a felebarátom megigazulását jelenti. Ha erőszakos módon konszenzust követelek, akkor felfüggesztem embertársaim egyéni praxisát. Ahhoz, hogy a hit letéteményese legyek az utópiára vonatkozólag, arra van szükség, hogy megpillantsam a túlvilágot, és a hermeneutika segítségével biztos ismereteket szerezzek róla. A hit tehát feltétlenül bűn, a hit feltétlenül kötelesség. Kötelesség, mert ellenkező esetben csak a rezignációt vállalhatom. Ahogy Jaspers mondaná; ezt a hitet csak maga a hit tudja életre hívni.
Hogyan lehetséges tehát, hogy a moralista felmutassa az utópiát, ha nem hisz benne, és mindenképpen ellen akar állni annak a cseppet sem filozófiai következménynek, hogy a moralitás és a forradalmiság egyugyanazon szubjektumban kettéhasadjon? A „minimumok kitapogatása” a vázolt helyzetben nem lehet elegendő. Mert a minimumok: az evidenciák és a bizonyságtétel az egyes ember praxisában. Csakhogy minden evidencia és bizonyságtétel keresésekor – ezt Wittgenstein bizonyította be gyönyörűen – valamely hittételt kénytelen-kelletlen el kell fogadnunk.
Tudjuk: egy új világrend megvalósítására a Történelem és osztálytudat Lukácsnál a hegeli filozófiából átvett szubjektum-objektum azonossága hivatott. Ez pedig a proletariátus, amely a hozzárendelt osztálytudat segítségével képes létrehozni a magáértvaló emberiséget. Nos, a Jó és a Rossz polarizáltsága között nem létezhet a szubjektum-objektum mitikus azonossága, mert a bűnös világ ontológiájának egyetlen szubjektuma csak a Gonosz lehet. Az persze biztos, hogy a radikális utópia megvalósításának szubjektuma semmiképpen nem a Gonosz, tehát a Vanból ez a szubjektum nem értelmezhető. A szubjektum-objektum mitikus azonossága helyébe egy mitikus szubjektum lép, az utópia megvalósításának igazi organonja, amely mint alany rendelkezik a túlvilág hermeneutikájának a tudatával és ismeri az egynemű értékrendszer társadalmi modelljét. Mivel értékei racionálisan konstituálható nembeli értékek, ennélfogva megszünteti a szabadságfilozófia kínzó parancsaival való küszködést. Hiszen pontosan az evilági szabadságfilozófia az, amely kiüti a fegyvert a kezemből. Ha nem így teszek, nem maradhatok moralistának – csak egy evilági parancsuralom amoralitását tudom hitelesíteni. Így lemondok egy evilági – tehát immanens – szabadságfilozófia nevében a praxisban való részvételről, annak javára, akinek az utópia immáron nem döntéskényszer eredménye, hanem az egyetemes jó tapasztalható valósága. Lemondok a cselekvésre való irányultságról, mert nem tudom értelmezni az egyetemes jó fogalmát. Ez pedig a túlvilág igazsága, amely nem választott, hanem tudott, tehát abszolút: az Igazság maga. Fegyver nélkül maradok, mert az igazságot önmagam találtam meg, mint Kierkegaard, és ez állandóan keresztezi és megöli bennem a praxisfilozófia lehetőségét. A megértés és az együttérzés inkább a korrektívumot választja, a praxis helyett a filozófia praxisát. A moralista tudja, hogy értelmetlenség tételezni egy evilági átlépést a kierkegaard-i erkölcsi stádiumból a vallási stádiumba. Ez pedig nyilvánvalóan a létezés fenomenológiája. Bizonyságtétel csak annyiban lenne lehetséges, ha a hit lovagjának cselekedeteit az Isten vezérelné (méghozzá alanyi mivoltában). Ábrahám áldozata csak ekképpen értelmezhető. Krisztus azért jött a földre – János evangéliumának tanulsága szerint –, hogy bizonyságot tegyen az igazságról, és hogy mint logosz megnyugtassa azokat, akik nem tudnak lemondani az igazságkeresés kételyeiről. „De melyik az az igazság, amelyik nem a fennállóra vonatkozik?’’ – meséli át Bloch Pilátus kérdését. Így a filozófia az értékösszeütközések tudatában nem állíthat normát az emberiség számára, mert egy aktuális magatartásforma csak maximálisan vallásos lehet. Jür- gen Moltmann a Blochot keresztény nyelvre lefordító teológus az aktuális magatartásformát Krisztus keresztre feszítésében látja, amely egy nem vallásosan konstituált közösségben az egyén számára a létezővel szembeni lázadást jelentheti. A lázadás isteni parancs, ám a változtatás lehetősége nem áll fenn. És sohasem tudjuk azt, hogy Isten mikor vesz le bennünket a keresztről. Lukács Ontológiájának problematikussága, mint tudjuk, abból is származik, hogy nincsen világosan értelmezve a nembeliség fogalma. Ám ha a radikális bölcselet értékei közé egy nem artikulált szabadságfogalmat vesz fel, akkor ugyanerre a sorsra jut. Csakhogy létre kell jönnie egy közvetítő tagnak a Jó és Rossz között, amely biztosítja azt, hogy a túlvilág és a túlvilágot ismerő szubjektum létezik. Van utópiám: ezt pedig aktualizálni kell a gonosz világ ontológiáján belül. A reményt csak az ígéret teheti biztossá abban, hogy a nembeli értékekre térők a Jó és Igaz mércéjével mérik a létezőt. Az ígéret bizonyságtétel a leendő jövő igazságáról. De ha a remény megvalósítása nem evilági folyamat, mert azt a Gonosz uralja, akkor az utópia nem itt-létével, hanem egyáltalán csak számunkra-való létével válik fontossá. Fegyver-e így az utópia? Vagy csak a moralista védőpajzsa, amely által filozófiai nyugvópontot talál és becsületességét biztosítja? „Nincs enyhülés, csak alázat van és út van, és jól van” – írta Sinkó Ervin. Ennek az útnak nincsen stratégiája. Nem fogadom el a rezignációt, mégis nem tehetek mást, csak rezignálódhatok. A filozófia, akármennyire képes nyomatékosan átgondolni saját sorsát, nem tántorítható el önmagától. Képes túlélni vergődését anélkül, hogy rácáfolna magára. Amennyiben praxisát az önreflexió üres gyakorlatává (J. Habermas) változtatja, le kell hogy mondjon a világmegváltoztatásban való részvételről - ezzel szemben csak a racionális értékviták irányítását vállalja, aminek mindenkori veszélye, hogy egy kanti végtelen progresszusba torkolljon. A bölcselet nem vállalja az igazság kérdését, és ennek tudatában nem ismeri el a jelenlegi világállapotot a történelem potenciális és virtuális valóságaként. Kérdésem: radikális lehet-e így a filozófia?
2.
Mindezek után úgy vélem, hogy Heller Ágnesnak, ha paradoxálisan is, de igaza van: a filozófia nem merészkedhet a túlvilág birodalmába és tárgya nem lehet az, amitől az ember szédül. És ezt pontosan az egyéni praxis nevében mondom, amelynek konkretizációját az újkori filozófia legnagyobb feladatának tartom.[3] Igen, a filozófia nem artikulálhatja a megoldást, hisz nem a megoldás organonja. Idézem Márkus György gondolatmenetét, mert problémánkkal szoros kapcsolatban áll: „A filozófia feladata valóban tudatos kérdésekké és válaszokká tenni a jelen alternatíváit azáltal, hogy megkeresi a ma alapvető konfliktusainak helyét az emberiség összfejlődésében, feltárja a jelen cselekvés és fejlődés alternatíváinak viszonyát az emberiség által történelmileg megalkotott értékekhez, s ezáltal tisztázza jelentőségüket az egész emberi fejlődés szempontjából. Ebben az értelemben a filozófia valóban nem más, mint egy állandóan megújuló, mindig a jelenből kinövő összefoglalása azoknak a legáltalánosabb eredményeknek, amelyek az emberek történeti fejlődésének szemléletéből vonhatók le (Marx), a társadalmi lét reális ontológiája, ami az emberi lényeg kibontakoztatásának szempontjából tekintett történelem maga.”[4] Csakhogy a jelen alternatívái feltárásának előfeltétele egy kommunikációs modell, amelynek motorja az előzetes konszenzus. Ennek a konszenzusnak az egyéni praxisra vonatkozóan egy megmásíthatatlan totalizációra van szüksége: működésbe kell hogy hozza a mozdulatlan elemeket, az öröklött normák, hiányok figyelembevételével. A konszenzus egyetlen racionális kritériuma az értékpluralizmus valóságában; az utópia. Ez azt jelentené, hogy a konszenzus artikulálná a létezőt az utópia pozíciójáról. Az utópia feltétlenül a nembeliségre mint értékeszményre vonatkoztatható, de kérdés, hogy a nembeliség értékei taglalhatóak-e a létezőből a konszenzus keretén belül? Mert hogyan lehetséges normává tenni az emberiség értékeit, ha egyén és a nembeliség között még mindig az áttételi alakzatok egész sora áll? Hogyan biztosítani azt, hogy a konszenzus nem reked meg az egyes embercsoportok értékvitájának játékában? A konszenzus tételezése a létező álláspontjáról lehetetlenné teszi, hogy figyelembe vegye az egyes ember praxisát – a konszenzus csak akkor lehet érték, ha az értékösszeütközések ellenére értelmezni tudnánk a társadalmi alternatívák mibenlétét? Ez pedig akkor lenne lehetséges, ha a létező fogalmakat értékfogalmakká változtatnám, a társadalmi alternatívák így értelmezhetőekké válnak egy immanens világképen belül. Tisztáznunk kell azonban, mit értünk ezen a konszenzuson, hisz meg kell különböztetnünk attól a konszenzustól, amely véleményünk szerint minden társadalom nélkülözhetetlen állapota. Ez a konszenzus a következőket jelenti:
– egyetértés az értékeket illetőleg;
– egyetértés össztársadalmi szinten;
– nemcsak etikai, hanem szociális konfliktusokban is képződő konszenzus;
– dinamikus konszenzus, amely figyelembe veszi a fejlődés kategóriáit, tehát dinamikus a nembeliség szintjén is.
Ameddig létezik az árutermelésnek olyan módozata, amely minden értékirányulást egyértelműen az árutermelés kereteibe szorít (az árutermelés „magától értetődővé” válik) lehetetlen megegyezni a vezérlő értékek körül. A filozófiának nem szabad hinnie a konszenzusban, mert a kommunikatív cselekvés mindenképpen értelmezésre szorul. De jelentheti-e ez azt, hogy választani kell a terjedelmi értelmezés veszélyének tudatában a konszenzus és az egyéni praxis között?
Az egyéni praxis csak a társadalmi totalitásban juthat felszínre és legitimizálhatja önmagát. Ne felejtsük el, hogy a társadalmi totalitás és az egyéni praxis összhatása nemcsak abban merül ki, hogy az előbbi képes megszólaltatni az utóbbit, hanem abban is, hogy az egyéni praxis hozzájárul a társadalmi totalitás kialakításához. Az egyes ember radikális utópiája túlmutathat a társadalmi totalitáson, mert nem tiszteli az értékpluralizmus világállapotát. Ám akármilyen következetes a túlmutatás egy választott jövő felé, az egyéni praxis a létezés könyörtelenségénél fogva hozzájárul a fennálló társadalmi gyakorlat kialakításához (az értékösszeütközések konstituálása is ide sorolható). A fenti megjegyzések végkövetkeztetése mindenképpen az, hogy a radikális filozófia szükségképpeni kiindulópontja csak a társadalmi totalitás lehet. Csakhogy a filozófia kiszolgáltathatja az egyéni praxist a társadalmi totalitás számára. Így Lukács Történelem és osztálytudatának hozzárendelt osztálytudat-modellje – ami tehát konszenzus – annak érdekében, hogy egy létező társadalmi totalitást hozzáméretezzen a történelmi lét dialektikájához, elfeledkezik az egyéni praxis mozgásterének lehetőségeiről. Ennek megfelelően létrejött a szubjektum és objektum olyan ontológiai egysége a történelem színterén, amely az erkölcsi igazságot az egyéni praxison kívülre helyezi. Vagyis az egyes ember alanyi mivolta csak a társadalmi totalitáson belül értelmezhető, azzal, hogy a szubjektum ontológiai léte csak tudati reflexeire korlátozódik. Ez a filozófia a Legyen érdekében nem kívánja a Vant értelmezni és ennyiben a dialogikus etikát egyszerűen veszélyesnek tartja. Ha a Legyent nem értelmezzük a Vanból és elkerüljük a dialógikus etika istenkísértését, akkor elkerüljük azt is, hogy a nembeliség értékei értelmezésre szoruljanak. Ez a történetdialektika abszolút igazsága. A néma emberiségnek a történelmi adottságaiból kell kiindulnia és szüntelenül válaszolnia a kihívásokra, amelyek azt eredményezik, hogy a gyakorlati mozgalmak megvalósítanák az emberiség felszabadulásét. A néma emberiség egyúttal magánvaló emberiség is. A Legyen nem az egyéni praxisban leledzik; az egyértelműen a magánvaló emberiség tapasztalható feladata. Mindennek ellenére mégsem állíthatom azt, hogy a filozófiának le kell mondania a konszenzusról, hisz annak teljes mértékű kizárása totális diktatúrához – nevezhetjük sztálinizmusnak – vezet. „A határtalan kommunikáció nem program, hanem a mindent egybefogó hit lényegbevágó akarata. A kommunikációra vonatkozó felkészültség nem a tudás következménye, hanem az emberi lét felé vezető út megvalósítására irányuló elhatározás. A kommunikáció gondolata nem az utópia hanem a hit kérdése.”[5] – mondja Jaspers. Mi pedig azt állítjuk, hogy a kommunikatív cselekvés nem lehet a hit kérdése. Úgy vélem, a filozófia életkérdése, hogy ez így legyen.
Nos, Heidegger az emberi létet a világban-való-létté ontologizálja. Az ember világszerű, világképző mivolta a dolgok magánvaló lényegében keresendő. A technikai és társadalmi munkamegosztásra épülő társadalmunkban a dolgoknak csak annyiban van magánvaló lényege, amennyiben mint szellemi és anyagi potenciálok alapjai a rendelkezésnek és elosztásnak (redisztribució). A világban való lét akkor taglalható, ha felmutatható olyan lehetőség, amely bárminő teologikus irányultság tárgyaként létezik. Az emberiség anyagi és szellemi potenciáljaival való rendelkezés és elosztás az „értelemnek” és a „világban-való-lét”-nek hordozója és a lehetőségek demokratizálódásának látszata. Ez az, amit az ember megszerezhet és elveszíthet, az, ami kivívhatja a társadalmi elismerést. Schillert játék ez a társadalmi szereppel. Ez a látszat pedig csakis az egyes ember praxisában keletkezhet. A gyakorlati tudat az imént említett rendelkezési viszony és munkamegosztás révén fordítja meg cél és eszköz kapcsolatát, ami azt jelenti, hogy a közösség artikulálásának folyamata mindjobban kicsúszik a néma emberiség kezei közül (az egyes ember praxisa elmozdul a Van és Legyen között közvetítő praxis színhelyéről). Filozófiai értelme: az értékorientáció, amely a Legyent mindenképpen a munkamegosztás tartományába sorolja. Az értékorientáció egyedüli működési lehetősége, ha a totalizációval dolgozik; vagyis megteremti azokat a mechanizmusokat, amelyek képesek igazolni a társadalmi gyakorlat egészének folyamatát. Ez pedig a társadalmi és technikai munkamegosztásra alapuló társadalom értékirányulásának ideológiája, amely egyben kvázi- valóság, és a látszat igazolása is. Lukács Ontológiájában a másodfokú teleológia fogalma is ezt a viszonyt szemlélteti: azért formálom az emberek gondolatait, hogy azok céljaimnak megfelelően az árutermelés értékorientációját maximálisan megvalósítsák. Tehát úgy győzöm meg a másik embert, hogy az a világban-való-létét, a dolgokat úgy alakítsa, hogy azok a „rendelkezéshez” legyenek hozzáméretezve. A lehetőségek mozgástere csak úgy jöhet létre számomra, ha az ideológia képes egyneműsíteni ezeket az érdekeket. Így a széles társadalmi összefüggésekben olyan okozati láncsor jön létre, amely kitermeli az emberek korporatív korlátozottságát. Ennek a következménye: a politikai gyakorlat viszonylatrendszerében kialakul egy olyan korporatív bürokrácia, amely a munkamegosztást és árutermelést fölöttébb rugalmassá és ellenállóképessé teszi. Az államot mint egyetlen despotikus szervet a despotikus komplexumok sokasága váltja fel. Az emberek korporatív korlátozottsága tehát nem csupán etikai, az értékpluralizmus mibenléte a társadalmi létből fakad. Nemcsak azért nem követelhetek konszenzust minden ember számára, mert a történelem nem kínál biztos mértéket az igazság felől, és aktusaim az erkölcsi vétségek szférájába sorolhatóak. Itt az értékorientációról van szó, amely szükségképpen a társadalmi lét egészéhez tartozik. Az értékpluralizmus értelmezése szorosan egybefügg magának az érték fogalmának az artikulálásával. Lukács az Ontológiában – mint tanítványai erre vonatkozó feljegyzéseiből tudjuk – az értéket nem ontikusan, nem a társadalmi lét valóságaként tárgyalja. Lukács műve két egyoldalú pozíciót fogalmaz meg; tulajdonképpen nem dönt arról, hogy az értéket mint ideális objektivációt az ökonómia vagy az erkölcs szférájába sorolja. Ha elfogadom, hogy az érték csupán ökonómiai kategória (s csak a hasznosságra vezethető vissza), akkor a történetdialektika egész mezeje leszűkül, a történelmet pedig a naturalisztikus növekedéskoncepció törvényszerűségei határozzák meg. A filozófia így nem tud mit kezdeni az erkölcsi értékkel és a dialogikus etikával. Ha elfogadom, hogy az érték (és az értékpluralizmus) csupán etikai kategória, akkor le kell mondanom egy evilági forradalmi filozófia lehetőségeiről.
A világállapot értékorientációja ennélfogva a társadalmi totalitásból értelmezhető, amely dinamikus komplexumokból (többek között az ökonómia és az erkölcs) álló komplexumként fogható fel. Az etika csak akkor artikulálhat egy evilági szabadságfilozófiát, ha a meglévő társadalmi léthez viszonyítva (az ontológia hatásköréből kiindulva) racionálisan képes értelmezni az egyén autonómiáját és kompetenciáját. A terjedelmi értelmezéssel szemben és a praxisfilozófia nevében a Lukács-tanítványok ezért erősítik meg az Ontológia egyik tanulságát: nem lehet szó általában szabadságról, csak szabadságokról lehet beszélni. A radikális filozófiának a szabadságfogalmat – ismétlem – nem az etikai megrendülés önérzetéből kell levezetnie, hanem a fennálló világállapot értékorientációjából.
Kétségtelen, több radikális utópia létezik. Racionális értékvita tehát csak a radikális utópiák között létezhet, és csak ha azok a Van és a Legyen között közvetítő praxist megvalósító cselekvésre irányulnak. ,,A radikális cselekvés a jelenre orientálódik" - mondja Heller Ágnes.[6] „Nem kevésbé tartalmazza a »legyent«, mint a radikális utópia. De ez a »legyen« nem a lenni kell, hanem a »tenni kell«. Vajon ennek a fényében tehetjük-e azt, hogy az egyén autonómiáját és kompetenciáját csak a nembeli értékek értelmezésére vonatkoztassuk? Megegyeztünk-e a világmegváltoztatást és értékaffirmációt megvalósító szubjektumot illetőleg?
Arra az eredményre jutunk, hogy gyakran elfeledkezünk a marxi értelemben vett megszüntetett filozófiáról. Emlékeztetek a már idézett Heidegerre, aki azt mondta, hogy a filozófia túlhaladása még nem jelenti gondolkodásmódjának végét is. Persze manapság egy „reális” létfilozófia, vagy egy filozofikus lét inkább előlegezi a filozófia túlélési stratégiáját, hisz a filozófia életforma is többek között. A fennálló értékorientáció, a munkamegosztás, az árutermelés belátható időn belül nem szüntethető meg. Ez pedig könnyen szembekerülhet az emberi itt-lét végességének tudatával. S ez a radikális filozófus kiküszöbölhetetlen antinómája.
[1] Martin Heidegger: Kraj filozofije i zadaća mišijenja. Čemu još filozofija? Znaci, Zagreb, 1973
[2] Heller Ágnes: Lehetséges-e radikális filozófia? Új Symposion, 149. szám
[3] Hellerék praxis-fogalma (a munka, a tudat, a társadalmiság, az egyetemesség) is értelmezésre szorul. Véleményem szerint kritikai gazdaságtan csak egy következetesebb praxis-fogalom által lehetséges. Enélkül a szocialista árutermelés és munka- megosztás elemzését az veszélyezteti, hogy a kapitalista árutermelés taglalásán reked meg. Ez pedig azt jelentené, hogy közvetetten, de újra elismernénk a kiteljesedett bűnösség korát. A kritikai gazdaságtannak arra kell irányulnia, hogy a szocialista árutermelés lehetőségeit artikulálja a társadalmi lét ontológiájának hatásköréből kiindulva.
[4] Idézve: Magyar Filozófiai Szemle, 1978/1
[5] Karl Jaspers: Filozofija u budućnosti. Cemu još filozofija? Znaci. Zagreb, 1978
[6] Heller Ágnes: Lehetséges-e radikális filozófia? Új Symposion, 149. szám