Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Ivo Lola Ribar
Ivo Lola Ribar háborús levelei
Ivo Lola Ribar: Ratna pisma (Összegyűjtötte és sajtó alá rendezte: Jozo Petričević), Zágráb-Belgrád, 1978
Az ifjúság helyzete Jugoszláviában és a Jugoszláv Kommunista Ifjúsági Szövetség tevékenysége
1979. november 15.
A JKISZ a háború előtt
A JKISZ 1940 őszének elején megtartott VI. országos értekezlete jelentős mérföldköve volt a Jugoszláv Kommunista Ifjúsági Szövetség újjászervezésének és további fejlődésének. Az összes tartomány küldötteinek a részvételével megtartott értekezletre hosszas előkészület után került sor, körülbelül 45 helyi értekezlet, négy tartományi értekezlet és két tartományi tanácskozás előzte meg, amelye-
ken körülbelül 1500 küldött vett részt. A VI. értekezlet határozatait érvényesítve és a pártszervezetek mind tevékenyebb támogatásával – különösen a JKP V. országos értekezletét követően – a JKISZ-nek a háború kitöréséig sikerült jelentős eredményeket elérnie mind a munkásifjúság tömegeivel való kapcsolatteremtés és a mindennapi harcok irányítása terén, mind szervezeteinek a kibővítését és a taglétszám növelését illetően.
Ebben az időszakban a JKISZ legfontosabb tömeges megmozdulásai közül az alábbiakat emelhetjük ki: a tanoncok testi fenyítése és a vasárnapi szakoktatás elleni mozgalmát (Belgrádban 9000 fiatal sztrájkja sikeresen végződött, hasonló megmozdulások voltak vidéken is), a Szövetkezeti Ifjúság falvakban felerősödő
mozgalmát (különösen Crna Gorában, Vajdaságban és Szerbiában) és a szervezet beszüntetése elleni tiltakozó megmozdulást, valamint az Egyesült Egyetemi Ifjúság szervezetének Belgrádban, és a Baloldali Egyetemisták Szövetségének Zágrábban, az 1941 februárjában megtartott általános egyetemi választásokon
aratott nagy győzelmét. A VI. értekezlet platformja alapján a JKISZ fejlesztette a békéért, a nemzeti függetlenségért, a Szovjetunió szövetségéért folyó ifjúsági mozgalmat és bekapcsolódott minden ilyen jellegű pártmegmozdulásba. A március 17-i tüntetések beigazolták, hogy az ifjúság többsége velünk tartott és csak
kisebb csoportok csatlakoztak az angol ügynökökhöz. Ezekkel az akciókkal megkezdődött az 1938-1939-ben, az ifjúsági szervezetek Munkabizottságaként létrehozott egységes ifjúsági front különböző szerveinek a felélénkítése. Szervezeti szempontból ebben az időben a legfontosabb eredmény a JKISZ újjászervezése Dalmáciában és a tartományi értekezletek megtartása mindazokban a tartományokban, ahol ezt a VI. értekezlet előtt nem sikerült elérni: Horvátországban, Boszniában és Dalmáciában. A JKISZ KB és a párt közvetlen segítségével 1941 elején sikerült újjászervezni a JKISZ-szervezeteket Szlovéniában, ahol a legerősebb volt a szektás tevékenység és lemaradás. Ennek és az újonnan bekapcsolódó nemzedékeknek köszönhetően a JKISZ tagsága VI. értekezlettől 1940-ig körülbelül 18 ezerről 30 600-ra emelkedett. A JKISZ Horvátországban volt a legerősebb (körülbelül 11 ezer taggal), Szerbiában körülbelül 9400, Crna Gorában 5200 tagja volt, leggyengébben pedig Szlovéniában és Macedóniában működött.
Azonban az említett eredmények ellenére a JKISZ a fenti időszakban egész sor gyengeséggel és hiányossággal küszködött. Elsőként említhetjük: egyes tartományok, így Szlovénia, Macedónia, részben Vajdaság és Bosznia lemaradását, másodsorban nem volt elég kiterjedt és hiányosságokkal küszködött a marxista-leninista nevelőmunka, harmadsorban pedig hiányzott a JKISZ központi szervének a tevékenysége, ami mind jobban kifejezésre jutott az addigi legális JKISZ-lapok betiltásával, amelyeket a havonta megjelenő tartományi JKISZ közlönyök (Szerbiában, Horvátországban, Boszniában) nem helyettesíthettek. A JKISZ fia-
tal helyi vezető kádere gyakorta éppen az említett gyengeségek miatt nem tudott megfelelni feladatainak, hisz kellő elméleti és politikai tapasztalat, tudás nélkül nem érvényesíthette önállóan a maga területén a JKISZ irányvonalát és nem szervezhette meg az ifjúságnak a párt jelszavaiért folyó küzdelembe való bekap-
csolódását. A hibák kiküszöbölése ezért szükségszerű feltétele volt a JKISZ továbbfejlődésének, a háború éppen akkor tört ki, mikor a JKISZ KB a párt segítségével intézkedéseket foganatosított a gyengeségek kiküszöbölésére.
A JKISZ a háború alatt
A JKP irányvonalát érvényesítve Szövetségünk már a háború kitörése pillanatában minden erejét arra fordította, hogy tudatosítsa az ifjúságban a háború jellegét és aktív védekezésre készítse fel. A fiatal kommunisták nagy többsége bevonult katonának, egy részüket mozgósították, mások önként mentek. A hátországban maradt fiatalok körében a JKISZ igyekezett megszervezni a passzív védekezést (különösen sikeres volt ez Szarajevóban), az ötödik hadosztály, a fosztogatás elleni küzdelmet és a rendfenntartást (Boszniában, Crna Gorában).
Az említett és a helyenként elért hasonló eredmények, valamint a fiatal kommunistáknak a fronton – különösen Szlovéniában és Crna Gorában – véghezvitt hősies harca mellett sem sikerült a JKISZ-nek véghezvinni feladatait. Ennek alapvető oka, hogy Szövetségünk nem egységes szervezetként lépett be a háborúba, ezért alapvető hiányosságok mutatkoztak a lényegében véve helyes irányvonala érvényesítésében. Az ellenség katonai támadása egy időre megszakította a kapcsolatokat, a fiatal és tapasztalatlan helyi káder pedig számos esetben önmagára lett utalva és nem tett megfelelő kezdeményezéseket. Így például az önkéntesség kérdését is szektás módon értelmezték, aktivistáink és tisztségviselőink vagy egyenként mentek önkéntesnek, vagy tiszta kommunista osztagokat igyekeztek alakítani Szlovéniában és Boszniában, ahelyett hogy a saját vezetésükkel szervezték volna meg az önkéntes mozgalmat a legszélesebb munkás- és diákifjúság stb. körében. Fennállt az is, hogy túlértékelték a Jugoszláv hadsereg és parancsnokságainak erőit, s lényegében véve elhanyagolták az ilyen jellegű önálló kezdeményezéseket.
Kedvező eredményként jegyezhetjük fel, hogy a JKISZ-szervezetek épségben kerültek ki a háborúból (kivéve néhány egyedi esetet vidéken, ahol felszámolták őket) és hogy vezetői megmaradtak, s a kapcsolatot hamar visszaállították. Az említett hibák és mulasztások ellenére a háború alatt a JKISZ tekintélye és népszerűsége az ifjúság tömegei körében csorbítatlan maradt, sőt növekedett.
Az ország ifjúságának új helyzete és a JKISZ irányvonala
Jugoszlávia gyors összeomlása, területének a felosztása, az usztasa marionettkormány horvátországi hatalomra kerülése és az imperialisták általi katonai megszállás következményei alapjában változtatták meg az ifjúság helyzetét. A lerombolt ipar, a súlyosan megcsonkított mezőgazdaság, a nagyszámú hadifogoly, a tanítás szünetelése, a tisztviselők és hivatalnokok nagy létszámcsökkentése, az élelmezés és az egészségvédelem rossz helyzete az ifjúságot az ország minden vidékén nyomorba és bizonytalanságba taszította. S mindenekelőtt a nemzeti és a szociális elnyomás rendszere, a fajüldözés és az imperialista ügynökök által szított nemzetgyűlölet nehéz csapást mért az ifjúságra és új feladatok elé állította a JKISZ-t.
A JKISZ első feladata, hogy lehetetlenné tegye mindkét imperialista tábor ügynökeinek a háború jellegével és az országot ért nemzeti katasztrófával kapcsolatos hazug félrevezető politikáját az ifjúság körében. Ennek érdekében a JKISZ-nek meg kell magyaráznia és hozzáférhetővé kell tennie a JKP irányvonalát, le kell lepleznie az imperialistákat és a reakciós hazai burzsoáziát, a vezetése alá kell tömörítenie a megszálló elleni széles körű küzdelemben, rá kell mutatnia, hogy a nemzeti függetlenség és a jobb jövő csak a proletariátus vezette és a Szovjetunió segítségével kifejtett egységes harc eredménye lehet. A JKISZ ehhez a feladatához az egész országban hozzálátott, az ifjúság körében terjeszti és megmagyarázza a JKP KB május elsejei kiáltványát, és tovább folytatja tevékenységét a saját központi kiáltványának a napokban várható közzétételével, valamint az említett kérdésekkel és a szóbeli propagandaterjesztés megszervezésével kapcsolatos beszámolók, cikkek és brosúrák kiadásával.
A JKISZ második feladata, hogy az eddiginél sokkal szélesebb körben és sokoldalúbban népszerűsítse a Szovjetuniót az ifjúság körében, annak sztálini békepolitikáját, a Vörös Hadsereget, a kommunizmus építését, a szocialista országban élő ifjúság boldog életét, és állandóan rá kell mutatnia, hogy csak a proletariátus győzelmével és a szocializmus megvalósításával biztosíthatja jövőjét, vívhatja ki nemzeti függetlenségét és szabadságát.
A JKISZ harmadik feladata, hogy a gyakorlatban folyamatosan és fáradhatatlanul érvényesítse a proletár internacionalizmust, keljen a fajüldözés és a nemzetgyűlölet áldozatainak a védelmére és közös küzdelemben valósítsa meg Jugoszlávia különböző nemzetiségű fiataljainak a testvériségét.
A JKISZ negyedik feladata pedig az, hogy éberen irányítsa a fiatal nemzedék létéből eredő jogaiért folyó küzdelmet és hogy a hazai hatóságoknál akciókat szervezzen foglalkoztatásáért, élelmezéséért, egészségvédelméért, valamint hogy követelje az iskolák megnyitását, azokban a nemzeti zászló kitűzését és az új körülmények között gazdasági akciókat folytasson stb.
Az ország területének a jelenlegi feldaraboltsága jelentősen megváltoztatta egyes országrészekben a feltételeket. Ezért a JKISZ fenti általános feladatainak a konkretizálása éppen a különböző helyi feltételekre való tekintettel sokkal inkább szükségesebb mint bármikor. A JKISZ KB ezért azonnal intézkedéseket tett, hogy a tartományi vezetőkkel közösen kialakítsa az egyes tartományok konkrét irányvonalát. (...)
A KB titkára: Fischer
1941 júniusa
(Ivo Lolo Ribarnak, a JKISZ KB titkárának a Kommunista Ifjúsági Internacionáléhoz küldött jelentése)
A Jugoszláv Kommunista Szövetség Központi Bizottsága
1942. április 12.
A népfelszabadító partizán- és önkéntes hadsereg osztagai, zászlóaljai és századai politikai biztos elvtársainak, a zászlóaljak JKP-bizottsági titkárainak
A Jugoszláv Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága többször is hangsúlyozta az ifjúság körében kifejtett tevékenységnek és századainkban a szilárd JKISZ-szervezetek létrehozásának az elsődleges fontosságát, valamint az osztagainkon belüli különleges ifjúsági századok megalakításának szükségességét. Ez a feladat mindenütt felmerül, de leghatározattaban Bosznia-Hercegovina területén, ahol a fiatal nemzedék nem csupán a lakosság legharciasabb része, hanem a legjobban ellent is tud állni a megszállók csetnik és egyéb szolgálóinak, s így népfelszabadító harcunk legmegbízhatóbb támasza.
A feladat megvalósítása érdekében már egyes helyeken elég sokat tettek, azonban ez még messze van az elvárásoktól. A feladat valódi értelemben vett teljesítése megköveteli, hogy a JKISZ-szervezeteknek és aktivistáknak a lehető legnagyobb segítséget nyújtsunk munkájukhoz, hogy minden felelős elvtársunk teljes megértést tanúsítson és kiküszöböljük a hanyagság, a munka lekicsinylésének jelenségét az ifjúság megszervezése során. Sajnos ez a jelenség még mindig számos elvtársunknál jelen van, sőt partizán- és önkéntes osztagaink egyes felelős politikai vezetőinél is, s zavarólag hatnak az ifjúság körében kifejtett tevékenység teljes kibontakozására.
Az ilyen káros jelenségeket határozottan ki kell küszöbölni. Osztagainkban ezért szükségszerűen a felelős politikai vezetők és pártszervek feladatává kell tenni a következőket:
1. Komoly figyelmet kell szentelni századainkban és az adott területen a fiatalok megszervezésének és nevelésének, a JKISZ és az „Ifjúsági Szövetség” megszervezésének. A politikai biztos elvtársaknak, helyetteseiknek és a pártban felelős tisztséget betöltő elvtársaknak komoly figyelmet kell fordítaniuk ezen munkaterületükre és nap mint nap segítséget kell nyújtaniuk az ezen a vonalon munkálkodó JKISZ-aktivistáknak.
2. Alaposan át kell tanulmányozni a pártnak és a JKISZ KB-nek az osztagainkban végzett munkával kapcsolatos utasításait és azok alapján kell kijelölni a munkát.
3. Mindenütt ahol mód és szükség van rá, szilárd ifjúsági századokat kell kialakítani, amelyekre mindig támaszkodhatunk.
4. A politikai biztos elvtársaknak és a zászlóaljak pártvezetőinek a felsőbb vezetőségekhez küldött jelentéseiben mindig ismertetni kell röviden az ifjúság körében kifejtett tevékenység állását és gondjait.
Megfelelő fontosságot kell tulajdonítani a fiatal nemzedék körében kifejtett szervező, nevelő és kiképző munkának, hisz számunkra és egész népfelszabadító harcunk számára elsődleges politikai és katonai jelentőségű, ezért egyik állandó munkaterületünkként kell kezelni. Ez lesz a siker legjobb biztosítéka.
Elvtársi üdvözlettel:
HALÁL A FASIZMUSRA - SZABADSÁG A NÉPNEK!
A JKISZ KB nevében: D. Perić titkár s. k.
1943. január 6.
A Jugoszláv Kommunista Ifjúsági Szövetség Központi Bizottsága Havi jelentés a JKISZ KB tevékenységéről (1942. XII. 1. -1943.1.5.)
A JKP elvtársi Központi Bizottságának
A havi jelentés felölelte időszakban a Központi Bizottság tevékenysége többnyire a következő problémákra összpontosult: 1. Jugoszlávia ifjúsága első antifasiszta kongresszusának az előkészítése és megtartása, és 2. a horvátoszági, dalmáciai és krajinai szervezetek megszilárdítása és kibővítése, valamint a hadseregben kifejtett tevékenység. A második kérdéscsoportot illetően különös figyelmet fordítottunk a káderpolitikára és bizonyos újjászervezésre került a sor a JKISZ-vezetőségekben.
1. Jugoszlávia ifjúságának első antifasiszta kongresszusa
A kongressszust előkészítő akciók – amelyek a KB-nek a JKISZ-szervezetekhez már korábban eljuttatott utasításai szerint mentek végbe – egyrészt képet adtak szervezeteink helyzetéről és felkészültségéről, másrészt eszközként szolgáltak munkájuk megjavításához. Az előkészületek folyamán (propagandakampány és a kongresszust megelőző verseny megszervezése) beigazolódott, hogy a szervezetek többsége nem fogta fel az akciók lényegét és fontosságát, nem volt képes gyakorlatilag felvetni a verseny kérdését és minden figyelmét a kongresszusra összpontosítani. Ez legvilágosabban például Horvátországban és Krajina (Grmec) egyes vidékein mutatkozott meg. Ismételt közbenjárásunkra december elején érzékelhető változásra került sor. A kongresszusi előkészületek valóban kezdtek kiterjedni az ifjúság tömegeire. A kongresszus érdeklődési körük középpontjába került és a kongresszust megelőző akciók kezdték meghozni eredményeiket.
A felszabadított területek nagy részén – különösen a drvari és a grmeci körzetben, majd pedig részben Likában és Kordun vidékén – nagyszámú községi értekezletre és járási gyűlésre került sor, amelyeken ismertették az ifjúsággal a kongresszus céljait és küldötteket választottak. A hadsereg téli ellátására szervezett kongresszus előtti verseny viszonylag szép eredményeket hozott ezeken a vidékeken mind a katonaság számára gyűjtött élelmet, pénzt és ruházati cikkeket illetően, mind az ifjúság újbóli mozgósítása terén. A körzetek közül legjobban a drvari tűnt ki, a járások közül a drvari és a petrovaci, a községek közül a likai kis Trnavac falu, amelyeket az ilyen versenyek legjobbjainak jutalmazására kitűzött vándorzászlókkal jutalmazott a kongresszus. (A versenyek részletes adatait majd a Borba és az Omladinska borba közli.) Megállapíthatjuk, hogy ez a kongresszus előtti verseny volt az első olyan eszköz, amely megtanította szervezeteinket egységes lendülettel dolgozni és felmutatta a tevékenységre serkentő versenynek mint módszernek az értékét.
A még nem, vagy csak félig felszabadított vidékeken a kongresszusi előkészületeket magától értetődően nem lehetett teljesen kiszélesíteni, részben az idő rövidsége is hozzájárult ehhez. Ezeken a vidékeken (Dalmáciában, Gorski Kotar-ban, a Tengermelléken, Szlavóniában stb.) csak a kongresszus népszerűsítésére korlátozódott, és az ezekről a vidékekről érkező küldöttek nem az ifjúság széles körű választása alapján jutottak el a kongresszusra, hanem többnyire ismert és kiemelkedő JKISZ-tisztségviselőkről volt szó.
A kongresszusi küldöttség választására és összetételére a legjellemzőbb a krajinai küldöttség példája, amely valóban a fiatalok tömegeit képviselte.
Brigádjainkban nagyrészt sikeresen végbementek a kongresszusi előkészületek az I., a II. és a III. hadosztályban, részben a krajinai brigádokban is, a horvát brigádokban viszont elég gyenge eredménnyel. A hadseregben az előkészületek többnyire az értekezletre és a kongresszus népszerűsítésére, illetve a küldöttek megválasztására korlátozódtak. Az ellenség szervezett versenyszerű megsemmisítésére , mint azt a kongresszusi előkészületek versenyfeladatai kitűzték, csak próbálkozásszerűen került sor a II. hadosztályban és a IV. krajinai brigádban, de tapasztalataik hatalmas lehetőségeket sejtetnek az ilyen versenyek jövőjét illetően.
Felesleges külön hangsúlyoznunk, hogy a kongresszusi előkészületek lényegesen megszilárdították JKISZ-szervezeteinket és teljesebbé tették munkájuk tartalmát.
Egyszóval a kongresszusi előkészületek, valamint a kongresszus valóban az ifjúság tömegeinek a legélénkebb érdeklődése jegyében teltek el és – hiányosságai ellenére is – többnyire sikeresnek bizonyult. A kongresszuson 365 küldött vett részt, az összes küldött terv szerint megérkezett, kivéve a szlovénokat, az I. hadosztályét és a zágrábit. Az utóbbi valószínűleg a helyi JKISZ beárulásának és a Kupa folyónak azokban a napokban kialakított ellenséges zárlata miatt nem érkezett meg. Ami a szlovénokat és az I. hadosztályt illeti, magatartásuk a legélesebb bírálatot érdemli, hisz mindegyikük időben értesült a kongresszusról.
A kongresszus munkája színvonalas volt, bő anyagot és kiemelkedő tapasztalatokat nyújtott, amelyek mind vezetőségünk, mind küldötteink és a képviselt szervezetek nagy hasznára válhatnak. Megállapíthatjuk, hogy a kongresszus teljesen megvalósította kitűzött céljait.
2. Egyesült Jugoszláv Antifasiszta Ifjúsági Szövetség
A kongresszusnak a szervezeti felépítéssel kapcsolatos határozata az Egyesült Jugoszláv Antifasiszta Ifjúsági Szövetség megalapítása volt, aminek az összetételét az összes horvátoszági, dalmáciai ifjúsági szervezetek és a bosznia-hercegovinai Népfelszabadító Ifjúsági Szövetség szervezetei alkotják. A kongresszuson megválasztották a Szövetség Országos Bizottságát is és a következő feladatokkal bízták meg: 1. A kongresszus munkájának és határozatainak népszerűsítése, 2. az összes antifasiszta ifjúsági szervezet megszilárdítása és együttműködésüknek a néphatalom közreműködésével való megszervezése, 3. a különböző kérdéskörökön belül új versenyek szervezése. Az országos bizottság saját soraiból a napokban két-három tagú titkárságot választ, amely kezdetben magára vállalja ezeket a feladatokat, vezetőségünket ebben a titkárságban Ljubinka Milosavljevic elvtársnő képviseli.
Az Egyesült Szövetség feladatait magán a kongresszuson, az egyes küldöttségek JKISZ-vezetőinek a tanácskozásán és a kongresszus szervezeti ügyekről szóló határozatának a megfogalmazásában, valamint a Proleter legújabb számában és az Omladinska borba legközelebbi számában ismertették, illetve ismertetik. (...)
HALÁL A FASIZMUSRA – SZABADSÁG A NÉPNEK!
A JKISZ KB nevében:
TITKÁR