Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Várady Tibor
ÍRÁSA
In the art of musik, creation and interpretation are indissolubly linked, more so then in any of the ather arts. Aaron Copland
1965. május 15.
B. barátom mondta egyszer, hogy nem szereti a „csupa egyéniség” dzsessz-zongoristákat, azokat, akiket két taktus után fel lehet ismerni. Számára a dzsesszzongorának van egy meghatározott egzisztenciát elért színe, hangulati értéke, mely benne definiálható várakozást jelent. Ezt a várakozást egy Art Tatum vagy Thelonius Monk átütő egyénisége meghiúsítja.
Red Garland valószínűleg megfelel ennek a várakozásnak. Stílusa határozottan szintézis: Petersonhoz hasonlóan maximálisan fel tudja használni egy-egy akkordsorozat impulzusát a „kitörő”, melodikus improvizáció-vonalakban: blues elemek állandóan jelen vannak játékában, és itt sok rokonságot mutat a Coleman Hawkins-szal játszó T. Flannagan blues-koncepciójával: improvizációiban megközelíti John Lewis nagyon szilárd architektúrájú, következetes melódia-vezetését: Tristanóhoz hasonlóan megáll, abbahagy egy-egy motívumot egy hirtelen támadt, izgató új asszociációt követve. Mindezek az elemek azonban már karakterisztikussá és tipikussá váltak és az eredendő alkotó ihlet nélkül mindinkább veszítenek színezetükből.
Ezekkel a stíluselemekkel összhangban vannak Garland ihletforrásai is. Pontosabban egy állandó, egzisztáló, attitűddé sűrűsödött hangulati közeg, mely megszűri és formálja is Red Garland zenéjének emocionális és intellektuális indítékait. Ennek a közegnek alkotóeleme a bárhangulat különösebb kockázat nélküli spleenje, kék szín, kicsiszolt patetikum nélküli blues-panasz. Ez az attitűd Garland kétségtelenül nagy muzikalitásának és vitális érzékenységének korlátaivá válik és időnkénti immaginatív nekilendülései ezeket csak dekorálni tudják – áttörni nem.
Garland stílusának szintetikus jellege a dzsessz fejlődésének folyamatában is indokolható, magyarázható.
A sok irányzat, mely a dzsessz létezésének formája és fejlődésének módja volt, összegezést követel. Ez az összegezés nélkülözi a kutatás néha naiv, de mindig intenzív lendületét, és a megteremtett feszültségi pontok leggyakrabban egy korai rezignációban oldódnak fel, a továbbfutás talán gics felé fejtő, talán csúcsok felé vezető pátosza helyett.
Ennek a garlandi magatartásnak vonalán valamivel messzebb jutott Bill Evans. Ő szintén távol áll attól, hogy Rilke maximájának megfelelően „mint egy első ember” tekintse a dolgokat, de tudatosabban uralja az átvett stíluselemeket és több intellektualizmussal – több elmélyüléssel is – tudja ezeket egymáshoz kapcsolni vagy elválasztani.
Garland zenéjének pozitív oldala a vitathatatlan kiforrottság, és az a tény, hogy ha nem is kutat új területeket, a dzsessz szellemiségéhez konzekvensen hű marad – nem válik szórakoztató zenévé.
A Garland-trió teljes értelemben trió – a bőgő és dob nemcsak kíséri a zongorajátékot, hanem teljes mértékben részt vesz a zenealkotásban. Paul Chambers számára, azt hiszem, szűkek is Garland zenei imaginációjának keretei. A BLACKOUT-ban alkotóerejét nyilvánvalóan nem tudják teljesen lekötni a garlandi improvizáció-ötletek és ezért „virtuózkodik”. Komplikált, állandóan változó szinkópákról hirtelen áttér a Ray Broun-szerű tömör lendületű bőgő játékra, majd a harmonikus alappontokban keres különlegességeket. A CASTLE ROCK-ban többször is vállalja az „indító” szerepét, aztán a megteremtett kollektív improvizáció mámorában egy önfeledt gesztussal elválik az alapötlettől és egy másik enharmonikus fonálon halad tovább.
Art Taylor pontos reflexekkel tud követni és folytatni minden elgondolást.
Gerry Mulligan és Paul Desmond lemeze két nagyon impresszív és egyben két meglehetősen különböző játékfelfogás találkozása. Mulligan swing-tradíciókon épülő explozív játékát gondolatban nehéz társítani Paul Desmond kamarazene felé orientált, mértéktartó lírizmusával.
A lemezen zavaró ellentétek nincsenek. Egy nagyszerűen eltalált metszet vonalán, mellyel a zeneanyagba hatolnak, a különbségek komplementáris elemekké válnak. És az erre ráismerés izgalma helyettesíti az egybehangoltságot, mint a közös improvizáció összekötő fluidumát.
Ha boncolgatni akarnánk a megalkotott zenét, arra a megállapításra jutnánk, hogy Desmond az, aki többet „változott”. De egy ilyen irányú analízis érdektelenné válik, mert új kvalitással, nem pedig keverékkel állunk szemben.
A legmélyebb összeforrottságot a Body and Soul improvizációi mutatják. Ez szerintem a legsikerültebb szám is. Érdekes itt a motívum szerepe: A jól ismert melódia egy pillanatra sem vész el. Teljesen ott érezni a háttérben, ha nem másként, úgy, hogy hozzá igazodnak az improvizáció néhány melódiai csúcspontjának vagy mélypontjának a koordinátái. Ez a kapcsolat azonban van annyira laza, hogy nem válik korláttá – lényege egy jótékonyság, érintése a „régi dallam”-nak.
Van ebben az érintésben egy adag szomorúság is, mely állandóan transzformálódik, új dimenziókat, új vonatkozásokat nyer. Ennek egyik vetülete egy Desmond-attitűd, mely egy rögzíthetetlen pillanatban a realitásokat nosztalgiává változtatja. Aztán egy tiszta, bernsteini értelemben „nem transzparens” zeneiség felé vivő közös lendületben elszakadnak a megmagyarázható, „földi” indítékok és a szomorúság egy felszabadult imbolygássá válik. Egészen úgy, mint a verlaine-i:
„E je m’en vais
au vent mauvais
qui m’emporte,
de ca, de la
pareille a la
feuille morte”
Újabb árnyalat azután egy Desmond iniciálta, kozmikus csillámlású szomorúság, mely egy hosszú decrescendo nyugalmát hajszálvékony lemondással fűzi a végtelenhez.
A Line for Lyons ötletes Mulligan-témával indul és továbbra is Mulligan játéka dominál. Ez életerős, lendülettel teli játék, mely a lendület görbéjének minden pontját nagyszerűen ki tudja értékelni és ezt alkalmazni képes. Desmond és a kíséret precízen asszisztál. Az improvizáció testéről észrevétlenül leválik a téma, csak a harmóniai korrelációk maradnak meg valamennyire.
Eltér a többitől a Sand Still és a Fall Out szám. Itt mintha hiányozna az a közös játékfelfogás, mely jellemzője a lemeznek és amely nagyon alkalmas instrumentumnak mutatkozik finoman árnyalt zenei problémák megoldására. Az említett két szám az első Mulligan-kvartett hangjára és koncepciójára emlékeztet. (Ez nem negatív ítélet, az első Mulligan-kvartett jó kvartett.)
Valamivel gyengébb a többinél a Battle Hymn for the Republican. Itt a kezdő motívumok és a további elgondolások is egy cool-koncepció felé vezetnek – ami nem felel meg különösen Mulligan, de Desmond egyéniségének sem. Lee Konitz- vagy Pete Rugolo-szerű atmoszférát nem sikerül teremteni és a technikai bravúrok öncélúakká válnak.
A címadó Blues in Time érdekessége, hogyha harmóniailag majdnem teljesen blues alapokon is marad, megszakad néhány, a bluesra tipikus hangulati reláció. A tradicionális blues fellebbezhetetlen dolgok panaszolása, lezárt világ, a kulmináció nem szakításból, kitörésből, hanem ismétlődésből komponálódik. Mulligan lebontja ezeket a falakat: néhány variációban a dominánsból kiinduló robusztus frázisokkal intenzív felszabadultságot ér el. Ezt a lázadást aztán Desmonddal egy szélesebb vonatkozású egyensúlyhoz tudja kapcsolni.