EX a facebookon
MEGRENDELÉS / ELŐFIZETÉS
galéria / fórum Galéria Fórum
ÚJ Symposion
EX
Támogatók






PLPI
2024. október 4. | Ferenc, Hajnalka napjaAKTUÁLIS SZÁM:1302477. látogató
Aktuális EX címlapajánlás

 

Már

kapható

Tanácstalan köztársaság

című

számunk!

1. évfolyam 6–7. szám

Végel László

FOLYÓIRATOKAT LAPOZGATVA

1965. július 15.

ÚJ ÍRÁS 5, 6.

Új köntösben jelent meg az Új Írás májusi száma: a szerkesztőség megjegyzésével, amely szerint a folyóirat ezek után igyekszik egy új szintézist elérni, amelyben az egyik fontos komponens a folyó­irat grafikai képe, az írott szöveg és a rajz egysége, a látáskultúra fejlesztése.

Az elképzelés, hogy a folyóirat új és modern formája: egy korszerű, egyetemesebb művészeti koncepciót képvisel, számunkra a legpozitívebb tény, amit az Új Írás két szá­mával kapcsolatban leszögezhetünk. Nem csak konvencionális „üdvöz­lés” ez – joggal állapíthatjuk ezt meg –, hisz e folyóirat, az Új Symposion is hasonló módszerek segítségével igyekszik hasonló cé­lok felé, megalakulásának első pil­lanatától kezdve.

Ami a „tartalmi” részt illeti, el­hamarkodott lenne minden korai megállapítás, hisz úgy tapasztaljuk, hogy a folyóirat szerkesztősége csak most kezdi realizálni terveit.

Mégis, a májusi és a júniusi szám olvasása után megjegyezhetjük azt, hogy érzésünk szerint a folyóirat versei állnak legtávolabb a szer­kesztőségi koncepcióktól. Többé-kevésbé csak Baranyi Ferenc és Illyés Gyula költeményei képeznek némi kivételt. A többi versben zavar a standardizált „félig moderneskedő” nyelv és világérzés, vagy pedig a konvencionális szó­lamszerűség.

A prózában – ezt nyugodtan ál­líthatjuk – a szerkesztőség a szo­ciográfiát nagyban kiaknázó írásokat közli és ápolja nagy előszere­tettel. Az az érzésünk, hogy ez a módszer a mai magyar prózairoda­lom „új hulláma”, amely hozhat jelentős eredményeket, ám az Új Írás két számában Nádas Péter: A biblia c. elbeszélésén kívül nem ta­láltunk egyet sem, amelynek sike­rült volna a szociográfiai szélessé­get művészien párosítani a meg­formálással. Sőt azt tapasztaljuk, hogy éppen az a szélesség hiányzik, amely általános és emberi, s he­lyette a szociográfiai mikrointimitások kerülnek felszínre az elbeszé­lésekben.

A kritikák és esszék közül Maróti Lajos írása (A világámulat virágai „József Attila sírjá”-ra) ragadta meg figyelmünket, amelyben a szerző igyekszik Juhász Ferenc és a mai magyar irodalom egyik leg­jobb versét „rehabilitálni”.

RAZLOG 35.

A Razlog zágrábi egyetemi folyó­irat szintén új formában jelent meg, változott a szerkesztőség összetétele és a folyóirat jellege is. A folyóirat eddig kimondottan a heideggeri filozófiai kritikát mű­velte, az új elképzelések széleseb­bek, és nagyobb szerepet kapnak a politikai, szociológiai és a társadal­mi kérdésekkel foglalkozó írások.

Bevezető helyett Mika Tripalo, a KSZ zágrábi községi vezetősége tit­kárának írását olvashatjuk a VIII. Kongresszusról. Nagy fontosságot tu­lajdonítunk ennek az írásnak, hisz arra figyelmeztet bennünket, hogy azok a politikai vezetők, akik egy-egy kisebb közösség, terület irá­nyítását kapták feladatul, igen rit­kán jelentkeznek folyóiratainkban és még ritkábban érnek el olyan nívót, mint amilyent Mika Tripalo elért. Ha ez az írás jel arra, hogy társadalmi munkásaink elméletileg is megfogalmazzák szubjektív né­zeteiket, a társadalmi általánossá­gokkal kapcsolatban, akkor minden­esetre ennek az írásnak a tartal­mán kívül más jelentősége is van.

Felhívjuk még a figyelmet Vjeran Zuppa Branko Miljkovićról szó­ló írására, amelyben a fiatal zág­rábi kritikus, elhatárolva magát a miljkovići halálmisztifikációtól – amelyet főleg kritikusai ápoltak –, ő kihangsúlyozza e költészet két jelentős forrását: a veszély és a szabadság dialektikus jelenlétét a költeményben.

PRAXIS

Már többször felhívtuk a figyel­met a Parix nagy szellemformáló erejére, amelyet nemcsak minő­ségi és jól megalapozott írásainak köszönhet, hanem annak is, hogy minderről akkor szól, amikor ép­pen kell.

Ez alkalommal a jugoszláv kultúra kérdései kerültek na­pirendre. A szerkesztőség megjegy­zi, hogy a „kultúra fejlesztése a szocializmusban nemcsak a szocia­lizmus külső díszítése, hanem an­nak lényege is... Végső esetben természetesen lehet várni a kultú­rával, de várni a kultúrával annyit is jelent, mint várni a szo­cializmussal”. A folyóiratban meg­jelent írások az igazán gondos szer­kesztés folytán egyaránt fogalkoznak az entellektüel, vagyis a „ter­melő” helyzetével, tanügyi kérdé­sekkel, a „tömegkultúrával” stb. Ál­talános rezüménk az írások olva­sása után az, hogy a szerzők véle­ménye a lényeges kérdésekben ha­sonló: radikális intézkedé­seket kell tenni, hogy a kultúra a szocializmus lényegéhez tartozzon, és hogy ezzel együtt a szocializmus lényege is megkapja humánusabb dimenzióit.


EX Symposion 2004 All rights reserved ©  |  Főszerkesztő: Bozsik Péter  |  Kiadja az EX Symposion Alapítvány  |  bozsik@exsymposion.hu  |  Webdesign: Pozitív Logika Kft.