Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Brasnyó István
Bencz Mihály új könyvéről
1966. február 1.
Véleményt formálni egy olyan regényről, amely minden bizonnyal a jugoszláv irodalom perifériáján keletkezett, történetesen magyar nyelven, egy olyan irodalomban, amelyet magában is mindeddig a periférikus elnevezés illetett és illet meg legjobban — nem nehéz.
Az a tény, hogy a könyv még ilyen környezetben sem jelent semminemű „eseményt” (nem jelent semmit), egyáltalán nem utal az esetleges félreértésékre vagy meg nem értésre, hanem csupán a könyv kvalitásait szimbolizálja. Nem hiszem, hogy akadna egyetlenegy olvasója is, aki kábán és lenyűgözve állna e művészet előtt, különösen, ha kissé jártasabb olvasóról van szó, és ne tudná azt, a könyv által benne kiváltott intenzív emóciók miatt, hová sorolni.
A regény tárgya — potenciálisan is — már eleve nagyon szegényes: a környezetével és az adottságokkal simulékonyan egyező individuum lényegében eseménytelen napjai, némi enthuziazmussal előadva. Hiányzik belőle minden kaland, gondolunk itt a szellemi kalandra, hisz a könyv egy új Blitva felfokozott élményének természetrajzát kellene, hogy adja, ami magától értetődik, mivel a cselekmény honi tájakon lappang. De a „magasok vándora” végképp a „laposok” vándorává lesz, amik messziről a szépség panorámáját ígérik, ám ott, a híg latyakban csillogó hasú békák fuldokolnak.
E regényről és a beleképzelt művészetről határozottan csak azt mondhatjuk, hogy pusztán formális alkotásról van szó, amely oly közömbös, mint egy középiskolai tankönyv: két nap múlva lehetetlen akár a tartalmára is visszaemlékezni. Ha pedig még önéletrajzi regény is egyben, akkor bizton állíthatjuk, hogy csak naiv ábrándok sortüze, vaktölténnyel.
A néha végeredményben ügyesnek is nevezhető nyelvi fordulatok és az itt-ott fellelhető precízebb stílusbeli akciók sem téveszthetnek meg bennünket ‒ olyan játék ez, mint a délibáb: a gyermekkorra visszavezethető óriásálmok egyszerű mesévé öntése, melyben a hősnek egész éltén keresztül semmihez sincs meghatározott, konstans viszonyulása, kivéve a pénzt és a csalárd nőket.
Sajátos bölcseleti vonallal, amit követni lehetne, vagy csak közönséges, az intuíció által diktált életfilozófiával ‒ bár úgy érzem, hogy ezekkel a követelményekkel magamat állítom hátrányos helyzetbe, sőt: teszem nevetségessé ‒ sajnos, nem találkozhatunk egy pillanatra sem; minek is? Hisz fejünk felett ott vegetál az a nagy magasság: képzelegjünk!
(Bencz Mihály: Magasok vándora, regény, Fórum Könyvkiadó, Novi Sad, 1965. 232 lap)