Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Tábor Béla
Az átértékelés értékelése és az átértékelése
1994. december 1.
1.
A személyiség a maga egészében osztatlanul megvan minden egyénben, és ugyanakkor önállóan is létezik. Ezt az utóbbi létezési formáját (hogy önállóan létezik) nevezzük Istennek.
A személyiség (önállóan, az egyénektől függetlenül: a személyes Isten) dünamisza oly nagy, hogy - mint Plotinosz megfogalmazza - képes arra, hogy önálló létének változatlan megmaradása mellett végtelenül megsokszorozva magát teljes egészében jelen legyen minden egyénben. Csak az egyén dünamisza nem elég nagy ahhoz, hogy ezt a lehetőséget a maga számára is realizálja, vagyis osztatlanul, a maga teljes egészében azonosulni tudjon a benne levő személyiséggel. Azonosulni tudjon vele: ugyanolyan mértékben érzékeny legyen iránta, mint a személyiség az egyén iránt. Ez feladat marad a számára, és ez a feladat határozza meg egész létét és léttörténetét.
2.
Az egyetlen állandó: a transzformáció. Az elmúlás éppúgy, mint korrelátuma, a semmi: fikció. Fél-fogalom. Az elmúlás csak mint transzformáció (a változás) egyik mozzanata létezik; másik mozzanata: a keletkezés. Ugyanannak a valóságnak két aspektusa. De ugyanígy fikció minden állandóság is a transzformáción kívül. Személyiség: minden lehetséges transzformáció egyetlen pontba sűrítve. Ez a transzformáció végtelen sebességű. Pleroma.TPT (transzformáció, projekció, transzparencia). az egyetlen alapgondolat transzformációinak gazdagsága, az alapgondolat és a transzformációk átélésének intenzitását egész a hiposztázisig (projekció) átélni, de transzparenciájukat megőrizni: Egy-tudatosság, a szubjektív gyökér és szándék tudatossága. Nietzsche: ``Man darf nicht fragen: &raquower interpretiert denn?Ť sondern das Interpretieren selbst, als eine Form des Willens zur Macht, hat Dasein (aber nicht als ein &raquoSeinŤ, sondern als ein Prozess,ein Werden) als ein Affekt. [Nem szabad azt kérdeznünk: &raquoKi interpretál?Ť, hanem maga az interpretálás, mint a hatalom akarásának formája létezik (de nem &raquolétkéntŤ, hanem folyamatként, keletkezésként).]"2Tehát maga az interpretálás, de minden hiposztázis nélkül.Ez az egyik kulcs az ateizmus meghatározásához. Az őstörténet:3a relációkra bontott valóság re-hiposztazálása. A mindenkori ``egész" valóságértékének hangsúlyozása. Szabó Lajos: ``az én: élő reláció-csomópont." De ennek a reláció-csomópontnak a valósága nem az, hogy reláció-csomópont, hanem az, hogy "én". Igyélem át a valóságát. A hiposztázis a közvetlen tapasztaláshoz tartozik.
Kortörténeti szempontból, vagyis az új ezredforduló evidenciaváltásának szempontjából a szubsztancializálódott ``Umwertung aller Werte" szakaszának lezárulásáról van szó. ``Minden érték átértékelése" nem Nietzschével kezdődött, talán a felvilágosodással, a reformációval, a nominalizmussal és a reneszánsszal. De Nietzschével nyerte el öntudatának csúcsát. Azóta magától értetődő (evidens) követelménnyévált, ``ideállá" (az avantgárdizmusok különféle fajtái), és így ugyanolyan szubsztanciává, mint azok a szubsztancializálódott entitások, amelyeket Nietzsche szétrombolni igyekezett: ``Egész", ``cél", ``igazság" stb. De ha ``minden érték átértékelésének" követelményét komolyan vesszük, úgy önmagára is alkalmaznunk kell: ez az ``átértékelés" lett a posztnietzschei kor vezérlő értéke, amelyet e követelmény szerint át kell értékelnünk. Az átértékelésnek ez az átértékelése a re-hiposztazálás.
A fenyegető veszély, ami ebből adódik és amit el kell hárítani: hogy a re-hiposztazálásból ellenreformáció lehet. Ez a veszély csak úgy hárítható el, ha az új hiposztázis ismeret-tudatos, megismerés-tudatos, logosz-tudatos, a Subjekt-Objekt-reláció tudatában levő hiposztazálási akcióból születik, és ez szüntelenül átvilágítja. A mftosz történelmi kategória, nem támasztható fel, mert valóságunk az utolsó két évezredben új dimenzióval bővült: a történelmi emlékezet dimenziójával. A mítosz évezredek megismerési erőfeszítéseinek, szellemi tapasztalatainak összefoglalása, kivonata, esszenciája, gyümölcse volt. De ha fölöttébb valószínűtlen, sőt majdnem elképzelhetetlen is, hogy a mi szellemi tapasztalatunk is mítoszba torkolljék az intellektuális lelkiismeret katasztrofális elsorvadása nélkül, minden hiposztázis magában rejt valamit a mftosz struktúrájából. Mert a mftosz struktúrájának egyik hordozó eleme éppen a hiposztázis. Másik hordozó eleme az időbeliség, a történés. Ezért a re-hiposztazálástól, a történelmi emlékezettel bővült szellemi tapasztalatunkat összefoglaló új hiposztázisok kikristályosításától elválaszthatatlanul igenis fel kell tárnunk ezeknek a hiposztázisoknak mozgását, életét - más szóval: a valóság őstörténetét. Az őstörténet nem mftosz, bár esetleg mondhatjuk, hogy olyan species, amely magában foglalja a mítosit is és az átvilágított hiposztázisok mozgását is.
3.
Az aktuális patologikumhoz, tehát az evidencia-váltáshoz
A jelenkor szellemi helyzetét olyan ember szellemi szituációjához hasonlíthatjuk, aki azon gondolkozik, hogy min gondolkozzon. Ez felfogható úgy is, mint egyik variációja annak az alkotónak, aki ``témát keres". De a gondolkodónál mégsem egészen erről van szó, helyzetét megkülönbözteti az utóbbiétól az is, hogy viszonylag könnyű rajta segíteni. Elég, ha azt ajánljuk neki, gondolkodjon azon, hogy mit tesz, amikor azon gondolkozik, hogy min gondolkozzon. Első válaszként talán ez kínálkozik: Buridán szamarával azonosítja magát. Buridán szamarát az kárhoztatja mozdulatlanságra (és ezzel éhhalálra), hogy nem tud választani, és azért nem tud választani, mert a számára jelentkező lehetőségek közül egyiknek sem erősebb a motiváló ereje, mint a másiknak. Aki nem tudja, hogy min gondolkozzon, nem talál értékkülönbséget a lehetséges problémák között, ez pedig egyértelmű azzal, hogy nem talál problémát. Tehát máris adott a feladat, amin gondolkoznia kell: kutatnia kell az értékkülönbségeket. Végső fokon ez azt jelenti, hogy a gondolkozónak ilyen helyzetben a legnagyobb elgondolhatótkell felkutatnia, konkrétan pedig a legnagyobb elgondolható és a számára adottlegnagyobb elgondolható közti feszültségből kell impulzust merííenie a gondolkodáshoz.
Ez csak a válságok korának gondolkodását jellemzi; más korokban a gondolkodó a hagyományközösségtől készen kapja a legnagyobb elgondolhatót és vele együtt ezt a feszültséget. A kezdet és a kezdet explikációja közti viszonyról van szó. A kezdet értelmezéséről, és ennek az értelmezésnek konkrét kérdésekre való alkalmazásáról.
Heidegger Nietzschéről.-``Machtist dann und nur so dann und nur so lange Macht, als sie Machtsteigerung bleibt. Schon das blof3e Innehalten in der Machtsteigerung, schon das blof3e Stehenbleiben auf einer Machtstufe ist der Beginn des Sinkens der Macht. (A hatalom akkor, és csak akkor, és csak addig hatalom, amíg hatalomfokozás. Mihelyt a hatalom fokozása megszakad vagy megáll egy hatalmi szinten, a hatalom máris csökkenni kezd.)"4
``Wollen ist so wenig ein Streben, daf3 vielmehr alles Streben nur ein Nach- oder Vorform des Wollens bleibt. (Az akarás nem törekvés, olyannyira nem az, hogy mindenfajta törekvés éppenhogy csupán az akarás utólagos vagy előzetes formája.)"5
De elgondolható (és felfedezhető) egy olyan Wille zur Macht, amelynek az a meghatározása, hogy semminek nem rendeli alá magát, csak a legnagyobb akarhatónak (ami a legnagyobb elgondolható) - és lényegéhez tartozik, hogy ennek alá akarja magát rendelni, kisebb akaratnak viszont éppen ezért nem akarja magát alárendelni. Ez a teizmus lényege? Az ateizmus pedig ennek az ellenkezője: valószínűleg a nietzschei Wille zur Macht.
Szolovjov~``Hat Nietzsche nicht recht, wenn er behauptet, daB aller Wert der Menschen daran liegt, daf3 er mehrist als Mensch, daB er Übergang zu etwas Anderem,Höheremist? (Nincs-e igaza Nietzschének, amikor azt állítja, hogy az ember értéke éppen az, hogy főbb, mint ember, hogy átmenet valami máshoz, magasabbhoz"6
Féligazság! Az ember értéke nem az, hogy főbb, mint ember-ez rossz mitizálás-, noha annyi igaz, hogy az ember átmenet. De nem valami ``máshoz", és nem valami ``magasabbhoz", hanem szüntelen átmenet ősmagán belül. ez az ``átmenet" az egyéniség és a személyiség közti viszony. Ezért írtam annak idején: ``ilyen önálló létező"", hogy &raquoemberŤ nincs; ő a folyó folyása, a levegő áramlása, az idő múlása. És metaforamentesen: ő a szellem emelkedése és az anyag zuhanása."7 Az egyéniség és személyiség viszonya, a szüntelen átmenet egyéniségből személyiségbe és személyiségből egyéniségbe a konkrét tartalma annak, amit embernek nevezünk. llyen értelemben nem önálló létező; de magában foglalja a legalacsonyabbat és alegmagasabbatis.
Benz: JacobBőhme 21. o.: ``Die himmlische Weisheit ist die zentrale Gestalt Gottes in dem dreifachen Sinne: Offenbarung seiner Selbst in seinem Inneren, Fruchtbar-machen der in ihm erkannten Fülle in der Schöpfung, Sichtbar-machen seiner Einheit und Fülle für die geistige Kreatur. (Az égi bölcsesség Isten centrális alakja, háromféle értelemben: önmaga megnyilatkozása önnön bensejében, az önmagában felismert teljesség termékennyé tétele a teremtésben, önnön egységének és teljességének láthatóvá tétele a szellemi teremtmény számára.)"
Az alkotó személyre vonatkoztatva: 1. érzékennyé válni (megnyitni az érzékenységet önmaga legmélyebb rétege iránt; 2. felszabadítani magában az alkotó erőt; 3. kifejleszteni magában a formáló erőt. Ez a hármas pneumatológiai feladat.
A nárcisztikus (csak önmagával azonos, csak önmaga iránt érzékeny) egyéniség kérgébe zárt személyiségi erő (igény, szomjúság a mássalvaló azonosulásra ) felszabadítása (_ alapelfojtás feloldása); ennek a szomjúságnak sugártöréses tükröztetése a másban, ennek a másnakdifferenciáló elhatárolása (formálása = ``határrá lett kezdet").
A nárcisztikus egyéniség azonosság (nem azonosulás!), de ez az atomisztikus azonosság (vagy azonosság-atom): idegenség. Ezt kell feloldani azonosulássá, működő erővé (energiává): közösséggé. A pneumatológiai gyógyulás, az önproduktivizálás útja az atomizált egyéniségtől a közösség felé vezet.
Itt kapcsolódik a pneumato-terápia Freud Erósz-felszabadítási terápiájához is.
Isten mint projekció (Feuerbach, Nietzsche): ki projiciál, és mit projiciál? Maga a projekció a személyiségi erő ősmozdulata: azonosulás a mással.
A szellem ott kezdődik, ahol a nárcizmus véget ér. Vagy általánosabban kifejezve: ahol egy létező kilép önmagába zárt létezéséből. Ez azt is jelenti, hogy a szellem a szeretet drámája mint identifikációs dráma.
A szellem ott kezdődik, ahol a magánvaló Egyhelyébe az egy és más polaritását jelentő Egy lép.
Ezt úgy is kifejezhetjük: a szellem a fellazított Egy. Ebben a fogalmazásban a szellem mint a kérdés ősformája jelenik meg, az ``Egy" pedig mint a válasz ősformája, mint önmagát (a teremtés aktusával, a kezdetben) kinyilatkoztató ``Egy".
Hogy a kérdés föllazftott válasz, végső fokon azon alapszik, amit Rosenzweig úgy fejez ki: ``A kinyilatkoztatás maga a nyelv." A végső válasz, amit a kérdés fellazít: a kinyilatkoztatás. De a kinyilatkoztatás egész szituációja rejlik mögötte: egyik oldalon ott a kinyilatkoztató, a másikon az, akinek kinyilatkoztatja magát. Ez a kinyilatkoztatás pillanatában teljesen kérdéssé válik. Ez a pillanat egy pontba sűrűsödött szellemi szabadság. A kinyilatkoztatás nem hipnózis, hanem alkalom a befogadásra: annak az egy pontba sűrített szabadságnak a befogadására, ami maga a nyelv.
4.
Nietzsche olvasása közben (Eccehomo). A szenvedély mint bizonyíték?
A meggyőződés ellene szólhat annak, amiről valaki meg van győződve - mondja Nietzsche. És a szenvedély? az indulat? mellette is szólhat? De ezt a meggyőződésről is elmondhatjuk.
Mennyiben tartozik Nietzsche Umwertungjának lényegéhez, hogy a hangerőnek, mint a szenvedélyhordozójának szintaktikai értéket tudott adni? És ennek a szintaktikai értéknek logikaiértéket? És ennek a logikai értéknekigazságértéket .
Van egyirányú nyelv és van kétirányú nyelv. Teljes nyelvre gondolok, olyanra, amely megértést hordozó kifejezés, jelentést hordozó kifejezés. A kétirányú nyelv esetében (ez az én-te-szó viszony) a nyelv (a nyelvi kifejezés) a megszólító és megszólított számára egyaránt közvetíti a megértést: a beszélőben is oldja az indulati feszültséget, alárendeli a megértés örömének. Az egyirányú nyelv esetében a megszólító parancsolóváalakul.
Vagyis kifejezése nem oldhat semmiféle indulatot, csak kikényszerítheti a másikból, hogy saját indulati feszültségét alárendelje a parancsoló indulati feszültségének.
Egy lehetőség Nietzsche betegségének fenomenológiai leírásához: rablógazdálkodást folytatott indulataival, indulatvilágával, ebbe ment tönkre.
Egy lehetőség Nietzsche hatásának értelmezésére: nyelvét, amely indulatból fakadt, nagyon sokáig, szokatlanul hosszú ideig, nem bénította az indulat. Át tudta vinni ezt az indulatot másra - de nyelve nem oldotta benne az indulatot. Ebbe pusztult bele.
Nietzsche: ``Minden oly embernek szellemi gőgje és undora, aki mélyen szenvedett - szinte meghatározza a rangsort, ki mi/yen mélyen tud szenvedni -, az a borzadó bizonyossága, ... hogy szenvedése által többet tud, mint a legokosabbak és legbölcsebbek tudhatnak, hogy távoli rettenetes világban jártas, ... melyekről &raquoti mit sem tudtok!Ť - a szenvedőnek e hallgatólagos gőgje, a megismerés kiválasztottjának ... a büszkesége mindenféle álöltözetet tart szükségesnek, hogy védekezzék ... mindentől, mi vele a fájdalomban nem egyenlő rangú. A mély szenvedés előkelővé tesz; különválaszt."8
Az evidencia-probléma új aspektusa: evidencia és szenvedés kapcsolata. Óvatosságra int a ``hamis evidencia" megítélése tekintetében. Egyáltalában a jelentés, a jelentés magvához tartozó konszenzus megítélése tekintetében. Miféle közös szenvedésszintet tételez fel a közös jelentés? A közös jelentőség, a közös értékelés?
Mennyiben érvényes (és hogyan érvényes) ugyanez az örömre is? Lehetséges-e, hogy abban, amit ``emberi egzisztenciának" nevezünk, primátusa van a szenvedésnek az örömmel szemben? ``A szenvedés impulzus a miért kérdésére" - mondja Nietzsche. Szabó Lajos viszont azt mondja: ``Az öröm a végtelen fedőneve"; én pedig azt mondom: ``Az öröm a kezdet fellobbanása". De a szenvedés az individuáció gyümölcse, sőt azt mondhatjuk: hiperindividuáció. ``Das tiefe Leiden trennt. A mély szenvedés elválaszt', ahogy Nietzsche mondja.
Nem jelenti-e mindez azt, hogy a szenvedés fellazít, aláás egy evidencia-szintet-vagy talán egy új evidenciával terhessé válik benne a régi evidencia, és ez az új evidencia szétrobbantja a régit? De az új evidencia megszületése az aláásott régiből csak az öröm segít-ségével lehetséges. Minden evidencia anyja a szenvedés, de apja az öröm? Mert az öröm a kezdet fellobbanása!
Nietzsche: ``Die Forderung Einer Moral für Alle ist die Beeinträchtigung gerade der höheren Menschen, kurz, es gibt eine Rangordnung zwischen Mensch und Mensch, folglich auch zwischen Moral und Moral. (Mindenki számára ugyanegy morált követelni éppen a magasabb ember megkárosítása; röviden: ember és ember közt rangsor van, tehát erkölcs és erkölcs között is.)"
És vajon nem kell-e ezt kiterjeszteni a jelentésre is? Nincsenek-e ugyanilyen különbségek, nincs-e ugyanilyen rangsor ugyanannak a szónak, állításnak, kérdésnek jelentésén belül is? A perspektivizmus követelménye nem korlátozható természetesen a morálra. Vö. mítoszok, nyelvek, érzékenységek.
Mindezek a perspektívák azonban ugyanannak a jelentésnek, ugyanannak a követelménynek különböző perspektívái, és a /egmagasabbperspektíva éppen az Egyperspektíva.
5.
Nietzsche pluralizmusa, úgy, ahogy azt Deleuze kipreparálja, beleértve annak az interpretációs rétegnek a tagadását, ahol már csak egyetlen interpretáció lehet érvényes, és beleértve az ``egyetlen Isten nincs, csak istenek vannak" és az ``istenek meghaltak" vagy ``Isten halott' puskaporos hordójának egy lángoló korba való belevetését - ez a pluralizmus valójában olyan interpretáció, amelynek végső horizontja minden szellemi igénynek brutalitással, erőszakkal való helyettesítése. A szellem leépítése (vagyis ``a személyiség leépíté-se"). Ha nem így van, akkor Nietzsche interpretációs pluralizmusa és ateizmusa mint egyszerű gondolkodási lustaság vagy tehetetlenség lepleződik le, az igazság kutatásának az igazságkutatás pátoszávalvaló pótlása vagy összetévesztése. Mert ha erre a kérdésre: ``Mi ez a pluralizmus?" valaki azt válaszolja: ``görögdinnye", se Nietzsche, se Deleuze nem fogadhatják el ezt a választ, vagy ha igen, ugyanannyi jogosultsággal elfogadhatják válasznak a furkósbotot, vagy a gázkamrát, vagy a máglyát is. De egyiket sem fogadják el, ennyit nyugodtan elismerhetünk róluk. És miért nem fogadhatják el? Mert(!?!)kívül esik az elfogadható interpretációk keretein. (A ``mert" mellé tett kérdőjel és felkiáltójel arra figyelmeztet, hogy a kauzalitás beavató szava, a ``mert", legalábbis itt, valójában definíció, a definíció pedig szinonima.) Tehátlétezikaz elfogadható interpretációknak egy kerete, olyan keret, amelyen belül elfogadható, kívüle pedig már elfogadhatatlan interpretációk vannak. Ezt a keretet egyetlen pluralista sem bonthatja le, ha nem tekinti legitim érvnek a brutalitást, az erőszakot. És ez a keret egyetlenegy. A pluralizmus határa, negációja, cáfolata. A pluralizmus csak ezen a kereten belül élhet - ezt a jogát pedig egyetlen monoteizmus sem vonja kétségbe. Kiderül, hogy Nietzsche nyitott kapukat döngetett (ami persze hasznos volt, mert felébresztette álmukból a kapukon belül szunnyadókat), mert a szellemben éberek soha nem értettek mást Istenen, Egyen és Egy Istenen, mint ezt a keretet, és soha nem vonták kétségbe a kereten belüli interpretációs pluralizmust. Ez még Paramenidésznek sem jutott eszébe: bizonyíték rá Doxa-prológusa. Zarathustra jajveszékelését tehát erre az ujjongó felkiáltásra cserélhetjük fel: ``Gott ist auferstanden!" (``Wir wollen, daB der Übermensch, daf3 heist der Mensch der dies begriffen hat - lebe!")
Nietzsche pluralizmusának feltétele tehát a minden pluralizmust csak önmagán belül megengedő Egy (= egyetlen interpretáció!) létezése, ateizmusának feltétele pedig Isten létezésének elfogadása.
Valaminek a tudása annyi, mint minden létezési lehetőségének egyetlen létezési lehetőségre való redukálása, minden létezési formájának egyetlen létezési formájára való viszszavezetése.
Tudni annyi, mint valamilyen igazságot tudni. Minden igazság közös jegye, hogy egy. Minden igazság egyetlen lehetőségre redukált igazság. Minden tudás egy igazság tudása, és minden igazság egy tudás igazsága.
Deleuzea pluralizmusról: ``Hegel nevetségessé akarta tenni a pluralizmust...; de mi a pluralista eszmében, abban tudniillik, hogy egy dolognak több jelentése van, a filozófia legnagyobb vívmányát látjuk.
Amikor Deleuze több jelentésről beszél,-nyilván ragaszkodik ahhoz, hogy a ``jelentés" mindegyikben egy és ugyanazt jelentse. És valójában ennek az egy jelentésnek (teljes gazdagságában való) feltárását tekinti ``a legfőbb filozófiai vívmánynak".
Deleuze A dialektika ellen: ``A tagadás, az ellentét vagy az ellentmondás spekulatív elemét Nietzsche a kűlönbségpraktikus elemével helyettesíti.... Ebben az értelemben beszélhetünk nietzschei empirizmusról."11
Nem volna ez túlságosan lesújtó kritika Nietzschéről? Például azt jelentené, hogy Krisztus és a Mammon ellentéte Krisztus és a Mammon közötti különbséggé szelídül: a Mammon nem azonos Krisztussal, de nem is ellentéte, ``differencia" van köztük. Ez valóban beleillik ``a nyárspolgár Bibliájába" is.
Egyébként azonban maga a ``Pathos der Distanz" ellentmond ennek az értelmezésnek. Az ``ellentét" nem zárja ki a különbséget: ez a legnagyobb distancia két különböző között. A ``különbség" az ellentét toleranciájábólél, abból, hogy az ellentét nem zárja ki mint harmadikat, ahogy az ellentmondás törvénye, a harmadik kizárásának elve megkövetelné. Az ellentét autonómiát ad valamilyen létezőnek saját létén belül: az ígyautonómiát nyert létezők egymáshoz való viszonyát nevezzük különbségnek.
Mikor Nietzsche azt mondja: ``Gut und Schlecht bedeutet soviel wie &raquoVornehmŤ und &raquoVeráchtlichŤ (a &raquojóŤ és &raquorosszŤ ellentéte annyit jelent, mint &raquoelőkelőŤ és &raquomegvetendőŤ)"12- talán nem ellentétre, hanem ``differenciára" gondol? Mikor Deleuze ``nietzschei empirizmusról" beszél, és úgy értelmezi Nietzschét, hogy ``a negáció, az ellentét vagy ellentmondás spekulatív elemét a differencia praktikus elemével helyettesíti", saját választott koraegyenlőség-hipnózisának enged, a differenciává szelídített ellentét valójában az ``egyenlőség" vállalható optimuma.
Ha elfogadjuk a nietzschei értelmezést a tragédiáról úgy, ahogy azt Deleuze értelmezi, tehát hogy a tragikus az öröm (= igenlés) esztétikai formája (``tragisch ist die Freude"!), precizíroznunk kell ezt az ``örömöt": a tragikus az őrömmel való találkozás elmulasztása felett érzett öröm.Ezt a találkozást ugyanis éppen a dialektika, a teória, az egységes hasadása és ellentétes elemeinek megismerő egyesítése tudja csak realizálni!
``És ki mondja azt, hogy több gondolat van a munkában, mint az élvezetben?" 13 Nietzsche súlyt helyez arra, hogy ezt a kettőt ne válassza szét: maga a tevékenység a boldogsághoz (``ins Glück") tartozik: ``Sie wuf3ten ... von dem Glück das Handeln nicht abzutrennen, - das Tátigsein wird bei ihnen (= bei den Vornehmen) mit Notwendigkeit in's Glück hineingerechnet, ... sepr im Gegensatz zu dem &raquoGlückŤ auf der Stufe der Ohnmachtigen, Gedrückten, ... bei Jenen es wesentlich als Narkose etc., kurz als passivischauffritt. (Nem tudták elválasztani a cselekvést a boldogságtól, ők (ti. az előkelők) a tevékenységet szükségszerűen beleszámítják a boldogságba, szöges ellentétben a tehetetlenek, az elnyomottak &raquoboldogságávalŤ, akiknél ez lényegében mint narkózis stb., egyszóval mint passzivitásjelentkezik.)"14
``Ha azt mondjuk, hogy a dialektika munka, az empirizmus pedig é/vezet, ezzel kielégítően jellemeztük mindkettőt."15
``Munka és élvezet': Deleuze a fogyasztói társadalom ideológusa.
6.
Nietzsche ``új felvilágosodása" arról világosít fel, hogy a ``régi felvilágosodás" őnámítás és az igazság problémája iránti vakság volt. Ezt a neomitizált felvilágosodást leplezi le az ``új felvilágosodás". Ennek a felvilágosodásnak a tengelye az intellektuális lelkiismeret, ami Nietzschével azt mondatja: ``milyen bölcsek voltak a görögök, ők még tudták, hogy az igazság megszűnik igazság lenni, ha elveszti fátylát.''
``L'annihilation de I'espace": a térmegsemmisítése, a távolságmegsemmisítése mint a poszt-újkori - vagyis valóban ``posztmodern" - kor patogenézisének góca.
A tér megsemmisítése az ateizmus legérettebb formája. A távolság megsemmisítésének tendenciája végső fokon a transzcendencia kiküszöbölésére irányul, és a transzcendencia elleni lázadásból születik.
A tér Isten jelenléte, mint a sokba szétszóródás tendenciájának ellentéte, és ezt a tendenciát kiegyensúlyozó mozdulat.
Nietzsche: ``Pathos der Distanz". Ebben a nietzschei kifejezésben jelentkezik, hogy Nietzsche megsejtette, milyen nagy szerephez jut a nihilizmusban a tér megsemmisítése. Az ``egyenlőség"-pszichózis a tér megsemmisítésére irányuló törekvés egyik megjelenési formája.
A tér megsemmisítése: az értéktagadás. A tér megsemmisítése: a nyugalomnak mint végtelen sebességű mozgásnak tagadása, a véges sebességű mozgásnak mint az idő zsarnokságának igenlése. Az idő mint a tér ellentéte.-a zsúfoltság. A tér helyett zsúfoltság: a pleroma, a transzparens térmegsemmisülése. Ez a giccs őstörténete. A giccs az azonosságot és távolságot tagadó közelség, az elszigetelt, önállósodott, szubsztancializált közelség kultusza. Temporalizálás, szekularizálás.
A zsúfoltság és a giccs kultusza: távlat nélküli közelség.
Gondolkodni annyi, mint tetten érni magamban a szétszóródást, és ennek görcsös ellenmozdulatát: az én-birtoklás görcsét, az önismétlési kényszert, amely megállítja bennem a nyelv áramlását, és megbénítja a dialogikus kapcsolatot.
Elegendő ok - de semmivel sem több: ez a belső egyensúly, az értelmes élet, a nagy élet titka.