Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Douglas Davis
A video a 70-es évek közepén:
A bal- és jobboldalon, valamint Duchamp-on túl
1975. november 3.
Ervin Goffman Frame Analysis: An Essay on the Organization of Experience című legújabb könyvében egy klasszikus példát idéz arra, hogy az ember »veszélyes«, mindennapi megszokottságát, struktúráját zavarral fenyegető helyzetben miként igyekszik ösztönösen azonosulni a közösségi példaképpel. Példájában egy gárdista szerepel, aki a Buckingham Palota előtt, szolgálatteljesítés közben szuronyával véletlenül megsebezte a kezét, de mégsem szakította félbe a díszlépést.
Az esetről az egyik újság így számolt be: »Egy nő felsikoltott, egy másik pedig odarohant, hogy zsebkendőjével bekösse a sebet. De a gárdista tovább menetelt, egészen addig, amíg egy rendőr nem értesítette felettesét, és le nem bonyolódott az őrségváltás. A sebesült katona emelt fővel, szemrebbenés nélkül távozott.«
Ugyanilyen helyzetbe került a művészvilág a kísérletezésekkel kapcsolatban. Nyugodt és változatlan maradt, mintha videoművészet egyáltalán nem hatott volna rá. A jobboldal kritikája a video-művészek hagyománytalan új alkotói rendszere ellen lírányiul. A klasszikus baloldal, akik között ott vannak az ötvenes és hatvanas évek megmerevedett avantgardistái is, lázasan igyekszik — egyesítés és továbbfejlesztés útján — létrehozni egy demagóg anti-art mozgalmat, ami Duchamp (McLuhanról nem is beszélve) elektronikájának egyszerű továbbfejlesztése lenne.
Írásommal azt hangsúlyozom, hogy a video nem tartozik egyik táborba sem. A képkészítés és a művészet tárgyának megsemmisítése nem célja (ez hasztalan és csalóka vállalkozás lenne). Nincs szándékomban a video-art-ot művészetté nyilvánítani (az ilyen felfogásmód egyébként bosszantóan naív), hanem csupán definiálni tárgyát és jelentőségét az elfogult támogatások és védekezések kereszttüzében. Meghatározni azt, hogy a IX. Párizsi Biennálé huszonnyolc (35 éven aluli) amerikai és európai alkotója révén hogyan került a közönség figyelmének a középpontjába.
Remélem, példám eléggé érzékelteti majd, hogy a művészvilág hogyan vesz tudomást a videóról. Nemrégiben egy művészekből, kritikusokból és akadémikusokból álló bizottság foglalkozott a képzőművészetnek a kiadói tevékenységben betöltött szerepével. Mivel írásaimban egyedül én foglalkoztam a videoval, elsőnek emelkedtem szólásra. Balkéz felől ülő szobrász barátom (különben rosszul helyezkedett) hirtelen felkiáltott baritonján: — Óh, igen, a video! Nemde ez az utolsó újdonság?
Az ilyen szembehelyezkedések a video-art módszeres, lassú visszaszorításának lényeges tényezői. A video-art terjedő hullámának — azokban az országokban, ahol a képmagnó hozzáférhető az alkotók számára — a »bejáródott« művészet minden energiája és tevékenysége összpontosításával ellenáll, majd átengedi pozíciói jelentéktelen hányadát, de nem szűnik meg úgy vélekedni róla, minit az általánosan elfogadott etika elleni reformok végeláthatatlan soráról. A barikád elleni sorozatos támadásoknak fogja fel, és így elkerülhetetlenül az ancien régime restaurációjával fejeződik be. Ha nem egészen ilyen a helyzet — ha a video-art nem mozgalom, hanem még csak az első lépéseiket teszi a művészet struktúrájának átalakítására —, akkor is tűrhetetlen. Ennek az aktivitásnak az első jelei újságcikkeikben, interjúkban, művészeti magazinokban, katalógusokban, a hagyományos művészeti ágakban (televíziók a galériákban, a kamerát és videoszalagot alkalmazó múzeumi akciókban) jelentkeztek. Az Egyesült Államokban a video 1973. óta akadálytalanul kiféjezésre jutott; jelenleg csúcspontjához közeledik, a vége 1978-ra várható. Hogy ez a jelenség koegzisztentálhat teljesen ellentétes természetű jelenségekkel, az csak annak bizonyítéka, hogy az emberiség történelméhez és fejlődéséhez szorosan kapcsolódik az irónia. A művészet minden új kísérletet magába foglalhat, a fegyveres forradalomtól az action painting-on, a tasizmuson, a tér- és fénymozgásszerkezeteken, a happeningen, és a gerilla-színházon át egészen a konceptualizmusig, mint formáig. A művészet tudja, mit lehet kezdeni a gyorsuló fejlődéssel lépést tartó televízióval, amelynek kapcsolatteremtő lehetőségei minden másét megelőzik. Az új kísérlet, amennyire elfogadott, éppoly könnyen semmivé válhat. Egy meghatározott forma, ritmus és célszerűség birtokosa. Ugyanakkor, egy felsőbb szinten, kirájzolódik egy másik környezet, nyitott kaput hagyva a végtelen véletlenszerűség számára. Mielőtt ezt a véletlenszerűséget vázolnám, bemutatom az egymás ellen felvonuló ellenpólusokat és azok küzdőterét. Mindez rendkívül hasonlít a fényképészet jó évszázaddal ezelőtti kifejlődéséhez.
Amikor Arago 1848-ban a Képviselőházhoz fordult — hogy megkérdezze, kell-e még valami a fényképészi iparengedély kiváltásához (az állam meghatározott pénzösszeget fizetett a feltalálónak) — megemlítette, hogy a találmányban felhalmozott ötletek »jelentéktelenek azokhoz a felfedezéseidhez képest, amelyek hozzájárulásával az új találmányok létrejönnek«. Az embereik először elhitték, hogy a fényképészet megőrzi majd a termeszét egzakt lényegét — hogy reprodukálni fogja a világot. Walter Benjamin a fényképnél jobbnak tartotta az első dagerrotípiákat, mert azok a háromdimenziós emberi arcot pontosabban reprodukálták. Daguerre-t követően a fényképezőgép széleskörűen elterjedt. A precíz dagerrotípia milliónyi pillanatfelvétellé és billió újságképpé korcsosul: a képek inváziója lassan átformálja világlátásunkat. Szemléletünk fokozatosan a fénykép reprodukciójává válik. Benjamin megjósolta, a »fénykép-művészetnek« egy évtized sem kell ahhoz, hogy egyszerű iparrá váljon.
A minden újat támogató állandó közösség — melyről Benjamin megfeledkezett néhányszor, de McLuhan és gyermekei nem törődtek vele — maga az emberi szellem végtelen variációja. A televízió ismer egy a fényképészethez hasonló fejlődést, bár a politikai struktúra teljesen különböző. A televízió, közvetlenül megjelenése után, néhány hivatalos esztéta és a bürokrácia eszközévé vált: mindent megtettek népszerűsége és elközépszerűsítése érdekében. A sportesemények, közönségszórakoztatás uralja — egyáltalán nem hasonlítható a dagerrotípia korszakához. Azonnal sematikussá vált. Nincs ebben semmi különös, hiszen tudjuk, ki birtokolja: kezdettől fogva a kormány és a korporációk eszköze. Az értelmiség nagy része, valamint McLuhan és a Papal-Global-Village etika partizánjai álltak szemben vele.
A video-art létrejötte és jelenlegi térhódítása ezzel kapcsolatos. Először a tévében bemutatott szobrok, majd az automatikus képismétlés és a speciális színhatások révén. De a video-art nem maradhatott meg a kezdeti egyszerűségnél. Amint megjelent az első Sony-magnetoszkóp az amerikai és az európai piacokon, a nyugati avantgard azonnal felfigyelt rá. A képmagnók — a művészeti galériákban és múzeumokban kezdtek megjelenni, 1968. és 1972. között néhány merész programot is adtak — semmiféle »esztétikai«-t nem képviseltek. Tulajdonosaik figyelmét az eszmék terjesztése és a pozíciók elfoglalása kötötte le. Ezek a nehézkes és rosszul szerkesztett, videoszalagra felvételezett programok az első kísérletek voltak. Kamerájukkal a felvételezett intenzív kommunikációt vetítették.
A video-art — ami a legjobban érdekel, és amivel kísérletezem — televízió- és közönségellenes. Alapjában véve igen nagy távolság választja él a valódi értelemben vett művészettől, a tökéletes megvalósulástól, az elképzelés és a kifejezési eszközök szerencsés találkozásától (1968. és 1972. között egyébként nem számíthatott támogatásra). A video lassan, de biztosan, akárcsak Atget munkája a fényképészetre, úgy hat a tévérendszerre. Véleményem szerint a definiálás, a besorolás módszere végérvényesen letűnt. John Baldessari szerint — akivél egyébként teljesen egyetértek — a video-kamera mindaddig nem fog jelentőset produkálni, amíg nem lesz ugyanolyan könnyen kezelhető, mint egy ceruza.
A másik dolog, amiről a video funkciójával kapcsolatban érdemes említést tenni, az, hogy szemtől-szembe, gondolatot önmagával szembesít jelen időben (az adás és a vétel ideje egybeesik), és ezért nem érthetek egyet Baldessarival: a video nem hasonlítható a ceruzához vagy a mozihoz. Gondoljunk csak arra, hogy milyen bonyolult, a festészethez hasonlítható síkábrázolásra alkalmas. Most — jobb híján — idézek egy részletet egy három évvel korábbi esszémből, hogy megkíséreljem definiálni a video sajátos minőségeit: »Hol és hogyan képzeljük magunk elé a videot, hogy minél zavartalanabbul összpontosíthassunk ernyőjére: egyedül vagyunk otthon, ülünk és pihenünk, vagy éppen emberekkel vagyunk körülvéve és élvezzük a bennünket körülvevő valóság változékonyságát. A filmet mindig mi készítjük, létezését mi biztosítjuk. A színházban együttérzünk a színésszel, de tudjuk, hogy játékukat a dramaturg előre meghatározta. Amit mi »direkt«-videonak nevezünk, az nagyon is koncentrált kapcsolatban van az élettel; mialatt a valóságból kiragadott jelenségeket előadásban nézzük, egy kifinomult egzisztencializmus részeseivé válunk. A kifinomultság, leszűrtség néha unalmas. Maradunk az érzékelésnél. A Hold útja az égen olyan megszokott, mint a soha véget nem érő American Family [magyar megfelelője a Szabó család], Az egyenes adás a közönséget a várakozás feszültségében a képernyő előtt tartja, mert akárcsak az életben, bármi bekövetkezhet. Szándékosan említem a minden népszerű feuilletonban szereplő American Family-t. Kontinuitásában egy abszurd és unalmas társalgás végtelenbe nyúló részleteit őrzi. Az élőadás közelebb vitte a valósághoz, mert tudtuk, hogy a Family valóságos. Annak a tudatában vártuk, hogy váratlan és érdekes fordulatok is bekövetkezhetnek. Kétségtelen, hogy a video nem az életből leszűrt művészet. Más művészetekkel ellentétben az előre kiszámíthatatlant és az élet ritmusát közelíti meg. Egy percepciós rendszerben helyezkedik el. Nem tudom, mi cinéphile-k megértjük-e ezt. A video-art megszűnik, ha nem vetünk be eddig még nem alkalmazott kifejezési eszközöket. A video egy félreértésektől terhelt, de reményekre jogosító, végtelenül gazdag közeg. A fentebb említett két szemben álló tábort egyrészt a kifejezési lehetőségek gazdagságának a felfedése és haszonosítása, másrészt a módszereknek a saját szempontjai alapján való definiálása foglalkoztatja. Nevetséges például a video-art-ot a galériák és a múzeumok komplex felszerelése alapján meghatározni és megítélni, vagy — miként Allan Kaprow tette — egyoldalú felhasználását felpanaszolni. Ez párhuzamos jelenség Daguerre 1848-as munkáinak a megítélésével: képei egy típusra korlátozódtak és nehezen lehetett őket reprodukálni. Daguerre valamivel később eljutott az újra előállítható negatívokig és az egész világon elterjesztette a fényképezést. Így lesz a videoval is: nem vagyunk már messze a kis kamera, a kis képmagnó sorozatgyártásától és a papírvékony, nagyméretű, képernyőtől. Ha ez létrejön, a video-art megszűnik nehezen hozzáférhető kifejezési eszköz lenni. Az, hogy létezését a jelentése határozza meg, már részben valóra is vált. A jelentés a támasza. E jelentések kiindulópontjai a vizuális struktúrák. Gyors áramlásuk következtében felerősödnek a benyomások és fokozódnak a tudati tevékenységek.
Továbbá — az Egyesült Államokban a televízió első generációja számára már nyilvánvaló — létezik egy egyre változatosabb, többrétegű, kialakult társadalom, amely nem azonos a profetizált McLuhan törzsi falujával. A szerep, amelyet ebben a folyamatban a művészeik betöltötték, ugyanaz, amit mindig is játszottak: tanítani és provokálni a gondolkodásra kész szellemet, de csak abban az értelemben, ahogyan a video-art összefügg a múlttal, vagy ahogyan az általa elvégzett feladat a hagyományokhoz kapcsolódik. A video minden más szempontból új. Először is — hogy eltépjük mítosza fátylát — egyáltalán nem mozgalom. Nincs kapcsolatban eszmei áramlataikkal, mint a pop-art, a tasizmus, vagy a dada. Másodszor: a legfontosabb különbség, hogy támasza, a jelentés, a viták gyújtópontjában van. A video-szalag fixa ideája egy csapásra elterjedt mindenütt. Ha jól meggondoljuk, ez szinte hihetetlen.
Megkísérlem magyarázatát adni, hogy a kommunikációnak az a formája, amit a televízió — az elterjesztés eszköze — nyomán »művészetnek« nevezünk, az a régi keretek szétrobbantása. Teljes szétrobbantása. Ehhez hasonlítva minden más gyermekjáték: a Duchamp által vásárolt, műalkotásként kiállított biciklikerék, a dada burzsoáellenes szarkazmusai és a kisgalériák festészet-ellenes akciói is. Nem meglepő, hogy eddig a video-art-ban ismeretlen volt az elmélyülés: a művészi szándékok életre hívása (az érvényes és elfogadható vizuális információknak az emberiség számára való megmentése és továbbítása). Mi ezeknek az elmélyüléseknek és kihívásoknak a bátor vállalásával egy hosszú, végtelenbe vezető útra lépünk.
(Garai Aranka fordítása)