Már
kapható
Tanácstalan köztársaság
című
számunk!
2019.
Ágoston András
A JSZSZK társadalmi politikai rendszere
Drustveno-politički sistem SFRJ. Radnička štampa, Beograd, 1975.
1975. november 3.
Tizennyolc tagú szerzői kollektíva alkotása ez a könyv, s nálunk szokatlan módszerrel készült. Eddig az volt a gyakorlat, hogy az alkotmányváltozások után néhány elismert szaktekintély megírta, vagy egyszerűen csak átdolgozta a már korábban megírt tankönyvét. Csak ritkán történt meg, hogy valaki az alkotmányjogi tankönyvön kívül átfogó művet írt társadalmi-politikai rendszerünkről is. S ha néhány ilyen mű ki is került a nyomdából, az egyetemi hallgatók ingadozhattak közöttük, hiszen vagy túlságosan bőven tárgyalták az anyagot, vagy pedig csak kis számú részprobléma taglalására szorítkoztak.
A most megjelent tankönyv szerzői elfogadható terjedelemben érintik az új alkotmány által megreformált társadalmi-politikai rendszerünk minden fontosabb intézményét, s azokat a politikai vagy történeti problémákat is, amelyek így vagy úgy kihatással vannak ezek működésére, fejlődésére. A tanulmányok egy-két kivétellel intézménycsoportonként dolgozzák fel a rendelkezésükre álló óriási anyagot, s ezek a fejezet formájában megjelenő témák szervesen kapcsolódnak egymáshoz. Ez a munkamódszer olyan veszélyt rejteget, amelyet az előzőleg meghatározott koncepcióhoz való következetes ragaszkodással néhány súrlódástól eltekintve sikerült kiküszöbölni. A tizennyolc szerző tanulmányai sokszínűvé tették a közös művet, de az mégis egységes maradt, nem vált egyszerű gyűjteménnyé.
Nemcsak abban nyilvánul meg ez a belső egység, hogy a szerzői kollektíva tagjai azonos eszmei kiindulópontokból és összehangolt módszerekkel közelítették meg témájukat, hanem a kulcsfontosságú kategóriák, intézmények többirányú megközelítésében is. Így például a képviseleti rendszer, a párt szerepe, vagy a föderatív struktúra mind olyan intézmények, kategóriák, amelyeket témájától függően több szerző is taglal. Ezzel kapcsolatban nem szabad említés nélkül hagyni egy technikainak mondható hibát, ami azonban — különösen az egyetemi hallgatóknak —, megnehezíti a könyv használatát. Hiányzik ugyanis a tárgymutató, s ha teljes képet akarunk kapni arról, hogy a szerző-együttes hogyan világít meg egy-egy problémát, szinte hajtóvadászatot kell rendezni előbb a tartalomjegyzékben, majd magukban a szövegekben is.
Éles határvonalat az alkotmányjog és a társadalmi-politikai rendszer tudományos kifejtése között elég nehéz megvonni, de így is feltűnik, hogy a stúdiumokhoz képesít ez a könyv különösen sok alkotmányjogi elemet tartalmaz. Persze ezt nem lehet a módszerek és a tudományág felépítési koncepciójában bekövetkezett változásokkal magyarázni. Alkotmányunk igen sok olyan elemet tartalmaz, ami a klasszikus értelmezés szerint már nem az alkotmányjog, hanem a politikai rendszer mint tudományág szférájába tartozik. Az alkotmány szövegének fokozottabb jelenléte azonban korántsem jelenti azt, hogy akár egy szerző is megelégedett volna az általa ismertetett intézmények egyszerű leírásával. Már a könyv koncepciójának kidolgozásakor követelményként állították fel, s szinte minden téma esetében érvényre is jutott a törekvés, hogy a szerzők a politikológiai elemzést nem mellőzhetik, s mind az egész politikai rendszer, mind pedig a részek bemutatásakor megvilágítják a mélyebb változásokat és összefüggéséket.
Ezenkívül, s itt is találkozunk néhány újdonsággal, a kötet szerzői elemzésinek vétették alá a társadalmi élet több olyan vonatkozását is, amelyek jelentősen, olykor döntően befolyásolják a politikai rendszer egészénék vagy az egyes részeknek a működését. Ide tartoznak elsősorban a nemzeti kérdést és a nemzetiségek helyzetét és szerepét taglaló tanulmányok, amelyeket dr. Stipe Šurvar és dr. Gazmend Zajmi írtak. De kétségtelenül ebbe a csoportba sorolhatjuk dr. Miroslav Pečujlićnak a jugoszláv szocialista társadalom szociális összetételének változásaira vonatkozó észrevételeit is. Fejtegetéseiben a szerző sorra veszi azokat a társadalmi ellentmondásokat, amelyektől a szocializmus sem mentes.
Végül meg kell még állapítani, hogy a kötet új utat nyit a társadalomtudományi ismeretek összegezése felé. Ugyanakkor jó eszköze a tudomány terjesztésének, hisz a szerzők a közös műbe belevették azokat az eredményeket, amelyéket más rokontudományok területén értek el. A különösein összetett téma a politikai rendszer multidiszciplináris megközelítése olyan eredményeket hozott, hogy a könyv izgalmas olvasmány lehet mindazok számára, akiket csak egy kicsit is érdekelnek a társadalomtudományok.